100 YIL ÖNCE DEVLETİ İDARE EDECEKLERDE ARANAN ŞARTLAR

Aralık 4, 2009 tarihinde tarafından  
İNSANA DAİR-Hasan NECATİ kategorisinde yayımlanmıştır.

İki defa İttihat ve Terakki’den milletvekili secilen, sonra da Hürriyet ve İhtilaf Parti’sini kuran, Damat Ferit hükümeti döneminde Ayan Üyeliği’ne atanan Mehmet Zeynel Abidin Efendi, “Mesrik-i İrfan Gazetesi”nde milletvekili olma kriterlerini açıklamış.

(Bu yazıyı Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi kataloğunda 9521/2′ sayıyla kayıtlı  “Islamiyet ve Meşrutiyet” isimli eserde bulmak mümkün.)

Yörede mahalli bir gazetede calışan gazeteci Ali Akgül Bey’in  derlediği kriterler şöyle:

100 yıl önce Konya’daki milletvekili olma kriterleri:

Birincisi:
Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş,  yaşamış  olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp  gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.

İkincisi: Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek seyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir şeyleri aramaya, toplamaya muktedir olmalıdır.

Üçüncüsü: Devletin şan ve şerefini düşürmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır. Çünkü  kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.

Dördüncüsü: Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye mudana etmez olmalıdır.

Beşincisi: Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürükler.

Altıncısı: Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak icin şuna buna yüzsuyu dökmüş (Ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

Yedincisi: Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

Sekizincisi: Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

Dokuzuncusu: İki sözlü, iki yüzlü adamlar da milletvekili olamaz.

Onuncusu: Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.

Onbirincisi: Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli. Çünkü bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.

  • Netinial Internet

Yorumlar

“100 YIL ÖNCE DEVLETİ İDARE EDECEKLERDE ARANAN ŞARTLAR” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. K. Kal dedi ki:

    Hele bu Akp dönemini düşündükçe, 100 sene önceki bu kriterlere uyan herkes şu anda Peygamber sayılır. Çünkü Akp siyaseti soysuzlaştırdı ve yozlaştırdı. Yazıklar olsun.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari