ARIM, BALIM, PETEĞİM – Feray CİVAN

Haziran 23, 2009 tarihinde tarafından  
ŞİİR AŞKTIR_AŞK ŞİİRDİR kategorisinde yayımlanmıştır.

Ona ulaşmak benim için hayallerimin ötesinde bir şeydi. Uzun zamandan beri tüm sevgilere kapalı olan yorgun kalbim, onun umursamaz tavırlarıyla kamçılanmış, kendisine bir fırsat daha vermem için adeta göğüs duvarımdan fırlayacak gibi çalışıyordu. Oysa o sadece yazısını ve işini düşünüyor ve bir kahveyi bile lütfen içiyordu. Bazen farkıma bile varmadı diyerek sandalyemden kalkıyor mutfak tarafına geçerek sözde bir şeyler yapıyordum. Kendimi onun yerine koyuyor, onu haklı çıkaracak senaryolar yazıyordum. Bazen, aramızda ki yaş farkı, bazen başka bir sevdiği olduğu, bazen de işinden başka bir şey düşünmediği avuntusu senaryolarımın ana fikri oluyordu. Gelirken veya giderken herkesin olduğu gibi benimde elimi sıkıyordu. O saniye süreli dokunuşu ben, bir tören uzunluğuna yayıyor ve dinlediğim şarkılarda ondan mısralar arıyordum.

Çok zaman beraber olduğumuzu düşünerek kurduğum hayallerimde, yine beraber şarkılardan fal tutuyordum. Ama içimi acıtacak en ufak bir sürprize bile razı olmadığım için sırasını ezbere bildiğim cd’lerden ve daima sevgi, mutluluk ve aşk dolu şarkılara rast getiriyordum fal tutuşlarımı.

En hoşuma giden şey ise, bazen kendi yazdığım, bazen de alıntı yaptığım “yaşama dair” yazılarımda onu anlatacak sözcükler bulundurmaktı. Okuduğunu biliyordum, çünkü yazılarımda bulunan, hatta bazen ilgisini çekmek için bilerek koyduğum imla veya kesme hatalarımı sanki savaşı kaybettirmiş bir büyük eksiklik imiş gibi önüme getiriyor, en ufak bir ayrıntının bile yazının tümüne gölge düşürdüğünü anlatıyor, onu dinlerken, gözlerinin içine bakarak daha uzun soluklu hayaller kurmamı sağlıyordu.

Umursamazlığını gördükçe hem ona, hem de ona tutulduğum için kendime kızıyor, çok zaman içki ve sigara ile avunuyordum. Yapay dost çevrelerinde sözde başkalarının mutluluklarının kırıntıları ile sahte gülüş ve davranışların girdabına kapıldığımda ise telafisi zor, hatta imkânsız hatalar yapıyordum. Aklım başıma geldiğinde, sanki karşımda imiş gibi suratına tokadı patlatarak, “sebebi sensin, sebebi sensin” diyerek hıçkırıyordum.

Bir gün bana “topuz saç size daha çok yakışır” dedi. Akşamı zor ettim kuaföre gitmek için, hiç bozulmasın diye yatağımda dim dik uyuduğumu hatırladıkça hala kendime gülüyorum. Gülüyorum dedim değil mi, evet artık gülüyorum. Çünkü artık onu hissetmek için garip davranışlar, telafisi imkânsız hatalar yapmak zorunda değilim. O artık yanımda. O arım, o balım… Peteğim mi, kim bilir, neden olmasın…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ARIM, BALIM, PETEĞİM – Feray CİVAN” adlı makaleye 8 yorum yapilmis
 1. Koyu Mor dedi ki:

  Mor salkımlı o sokakta ellerimi tut
  Okşa yine saçlarımı dizinde uyut
  Ne çok severmişim
  Gidince anladım
  Bu serseri gecelerde sana ağladım

  eski biri…

 2. hayri kurgan dedi ki:

  yazılarınızın hepsi içimize işliyor. eskimiyor. bu yazınızı hakimiyette de okumuştum. aynı sevdanızın sürmesi ne güzel.

 3. FERAYCİVAN dedi ki:

  SAYIN KURGAN BU SEVDA ÖLENE DEK SÜRECEK BİR SEVDA. YORUMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILAR.

 4. İmkansız Şeyler dedi ki:

  Bana hayatta bitmeyen tek bir şey söyleyemez kimse. Çünkü her şey sonludur, her şey biter. Sonsuza kadar süren bir aşktan söz etmenin mümkün olduğundan bahsedilse de; iddia edilen şey kadar platonik kalır bu; kavuşma söz konusuysa bitmeye mecburdur. Vuslat aşkın sonudur. İşte bu yüzden sevgili uzaktayken daha çok sevilir; çok özlenir. Kötü geçen, kötü biten bir aşkın bile ardından gözyaşı dökmek bu nedenledir.

  Değişim ve dönüşüm kaçınılmazdır. Aşk zamanla tükenmeye, evrilmeye, taraf değiştirmeye, alışmaya başlar. Çok aşık, aşık, sevgi, alışkanlık, daha ileride -mümkün olursa- dostluk.

  Özlemek kavramını düşünün. İnsan hangi şartlarda, neden bunu hisseder. Çünkü özlem duyulan kişi uzaktadır. Gidemiyor, göremiyor, dokunamıyorsunuzdur. Özlem, özleyen ve özlenen arasındaki imkansızlık ve karşıtlıktır. Çünkü özlem bir başka kişiye yöneliktir. Her zaman yanımızdakini değil, uzaktakini özleriz.

  Kim kümesten bozma da olsa okuduğu okulu yıllar sonra özlemez? Kimin ilkokuldaki masum aşkı arada bir de olsa aklına gelmez. Kim hata olarak gördüğü o yasak aşkın (belki de maceradan ibarettir bugünkü düşüncede) hatırası önünde saygıyla eğilmez?

  Ama hepsi bitmiştir, ama hepsi aşktır o günlerde.

  Yıllar önce “O gece kocaman boş bir meydandan geçtim, o geceden sonra kocaman , boş bir meydan kaldı içimde.” demişti yazar. Bu gün de o yazar diyor ki, “Yaralanmıştık o günlerde. Yara zamanla kapandı sandık. Ama kapanmamıştı. Üzeri kabuk bağlamıştı yalnızca. Arada bir kanamadığını, tatlı tatlı kaşınmadığını söyleyebilmek mümkün değil.”

  Saygılarımla,

 5. Fazilet Sağlam dedi ki:

  Ferayım canım benim iyi ki ikinizde varsınız ve iyi ki bu kadar renklisiniz sizinle tanıştığım için gerçekten çok çok şanslıyım buna inanıyorum etrafımdaki kişiler ve olaylar o kadar sabit ve siyah ya da beyaz olan o iki renkten sadece birine sahipler ki başka renklerin bu hayatta rol aldığını unutmuşum hayatıma renk kattığınız için tekrar tekrar teşekkür ederim
  Ayrıca sayın imkansız şeyler!
  sevgiyi imkansız oldukça arzulayan bizleriz ben de buna inanıp bunu savunuyorum bence bu kadar emin konuşmayın siz istemediğiniz sürece o aşk asla bitmez şahitli ve ispatlı gördüm biliyorum ve saygılar sunuyorum 🙂

 6. M.Gün dedi ki:

  Yazılarınızın hepsini okuyorum. bir hafta sevgi bir hafta hüzün yazıyorsunuz. bunun özel bir sebebi mi var. yoksa her türlü okura ulaşmak için mi.

 7. FİDAN GÜLMÜŞ dedi ki:

  BU SEVDAYI KAYBETME GÜZEL KIZIM.
  TEKRAR TEKRAR OKUTTUN BANA YAZINI,
  GİTMESİNE ENGEL OL,
  GEREKİYORSA ÖL.

  YAZDIKLARIN DOĞRUYSA..
  TEKRAR TEKRAR OKU VE
  SAHİP ÇIK SEVGİNE, ARTIK BUNLAR KOLAY BULUNMUYOR.
  YÜREĞİNE SAĞLIK

 8. oktay dedi ki:

  feray agzına yüreyne saglık

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari