ASRIN KAYMAKAMI OLMAK VEYA YARGILANMAK – HÜSEYİN SOYDABAŞ

Mayıs 14, 2009 tarihinde tarafından  
BU HABER HİÇ ESKİMEYECEK kategorisinde yayımlanmıştır.

Halen Ordu Vali Yardımcısı olan, Kemer Eski Kaymakamı Adem Yılmaz’ın Kemer’de görev yaptığı tarihte Göynük’te on altı otelin sahil bandını işgal etmesine göz yumduğu ve mahkeme kararına rağmen yıkmadığı gerekçesiyle 8 Haziran tarihinde Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacağı haberi ulusal ve yerel gazetelerimizde yayınlandı.

Haberlere göre Kemer Eski Kaymakamı Adem Yılmaz Beyin yargılanmasına 2006 yılında Göynük Beldesi Kent Konseyi üyelerinin de aralarında olduğu 302 kişinin dilekçesi sebep oldu. 2 Haziran 2006 tarihinde Ersan Yurdaer ve Hüsnü Ünal isimli vatandaşlar topladıkları imzaları da içeren dilekçeleriyle, Kemer Kaymakamlığa başvurup, “içlerinde 5 yıldızlı tatil köylerinin de bulunduğu 16 otelin işgal ettiği Göynük sahil bandının temizlenerek halkın kullanımına açılması” istedi. Talepleri kaymakamlıkça yerine getirilmeyen kişiler bu defa Antalya 2. İdari Mahkemesinde dava açtılar.

Sonuçlanan davaya da alınan karar, on altı otel ve tatil köyünün sahil işgaline son verilip, bölgenin halkın kullanımına açılması” şeklindeydi. Mahkeme bu yöndeki kararını  kaymakamlığa ulaştırırken işlemlerin acil yapılmasını istedi. Fakat hem dilekçe hem de mahkeme kararı olmasına rağmen bölgede istenilen yıkım bir türlü gerçekleştirilemeyince taraflar, kaymakam hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Süreç bu defa mecra değiştirmişti. Görevini kötüye kullanmakla suçlanan kaymakam Adem Yılmaz hakkında soruşturma açılması için Antalya Valisi Alaaddin Yüksel izin vermedi. Bu arada Kaymakam Yılmaz İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile Ordu Vali Yardımcılığına atandı. Ersan Yurdaer, Hüsnü Ünal ile Göynük Kent Konseyi, Antalya Valisi Yüksel’in kararının haksız olduğunu ve ‘soruşturma izninin verilmemesi’ kararının kaldırılması için Bölge İdari Mahkemesi’ne başvurdu.

Başvuru üzerine dosyayı değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi, eski kaymakamın yargılanmasına karar verip dosyayı Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcı Yardımcısı İsmet Tarhan,  halen Ordu Vali Yardımcısı Adem Yılmaz hakkında ‘Görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla iddianame hazırladı. İddianamede “Kaymakam, devlet zabıtası imkânından faydalanmak suretiyle izinsiz yapıları yıkılabilirdi. 6 Ekim 2004 ile 19 Kasım 2007 tarihleri arasında Kemer Kaymakamı olan Adem Yılmaz bunu yapmayarak, kıyı bandını temizlemeyip, yargı kararını yerine getirmediğinden görevini kötüye kullanmıştır” ifadesine yer verildi.

Başsavcı Yardımcısı İsmet Tarhan’ın hazırladığı İddianame Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Kaymakam Adem Yılmaz hakkında 2 yıl hapis cezası istenirken, tüm kamu görevlerinden men edilmesi istedi.

Buraya kadar okuduklarımız gazetelerde yayınlanan haberlerin bir özetidir. Birçok gazete bu haberi “Şahları da vururlar” babından haber yaparak, vatandaşlık duygularımızı okşamış, “adalet bu olsa gerek” diye omuzlarımız kabarmıştır.

Eminiz ki bu haberde birçok gazetecinin aklına takılan ancak soruyu sormak için veya sorunun muhatabının arkasından konuşmak için “Ordu’ya gitmesini (!)” bekledikleri konular vardır.

Bu haberi okuyunca konunun uzmanı olmamakla birlikte bir çırpıda aklıma gelenleri saymaya başlayayım.

1- Öncelikle bu konuda 302 imza toplayarak bir mağduriyeti ortadan kaldırmaya yönelik olan bu hareketi yapan vatandaşlarımızı saygıyla ve sevgiyle anıyorum. Ve onlara bizim göremediğimizi gördüklerinden ve medeni cesaretlerinden ötürü kutluyorum.

2- Ancak bu suç yerinde durduğu ve bu suçla ilgili tarif değişmediği halde bu arada Kemer’e daha sonra atanan Kaymakam Beye yeniden bir müracaat yapıldı mı?

3- Bu suçun işlendiği anda ilgilisi için soruşturma izni vermeyen Valilik Makamının işin bu raddeye gelmesinde sorumluluğu var mıdır?

4- Çok bilgili ve başarılı bir yöneticimiz olan Vali Bey bu konudaki kararını alırken daha büyük etkiler mi devreye girmiştir.

5- Devlette devamlılık esas olduğuna ve sahil bandı hala aynı durumda olduğuna göre Göynük ve diğer beldelerde bu konuyla ilgili nasıl bir önlem alınmaktadır. Yoksa sahillerdeki yapılaşmanın temizlenerek vatandaşın kullanımına açılması için vatandaşın imza toplaması mı beklenmektedir.

6-     Bu güne kadar görev yaptığı her yerde başarılı işler yapan, tüm ulusal ve yerel basının övgülerini hak eden, Yılın Kaymakamı seçilerek Sayın Cumhurbaşkanımızın övgülerine mazhar olan Sn. Kemer Kaymakamımızı böylesine kul hakkı ve vatandaş menfaatini kollayan işlerde de görmek ve sahillere onun adını vermek istiyoruz.

Tüm yerel gazeteleri ve haber sitelerini atlamadan okuyorum. Böylece, birincisi güncel haberleri ikincisi yazı yazmayı öğreniyorum. Yaşım daha elli üç, bakarsınız gazeteci olurum. Bu gün sıkça yaptığım bir şeyi yaptım yine. Saffet Yenigün’ün, Kemer Gözcü Gazetesindeki köşesinde bulunan bir yazısından günün sözünü çaldım ve bunu “Asrın Sözü” olarak kabul ettim. Biliyorum kızmaz. Çünkü “Bilgi paylaştıkça güzeldir” sözü de onun bir yazısındandır.

ASRIN SÖZÜ: “Kötülüğün zaferi için tek gerekli olan şey, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır…”

Ben işin uzmanı değilim. Ortada bir suç var ise, eğer şezlong yasası adı altında çıkan ve suça prim veren o meşhur yasa kıyı işgali ve yapılaşmaya cevaz vermiyorsa, Asrın Kaymakamı olmak veya gittikten sonra yargılanmak bir adım ötede.

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ASRIN KAYMAKAMI OLMAK VEYA YARGILANMAK – HÜSEYİN SOYDABAŞ” adlı makaleye 15 yorum yapilmis
 1. Hayati Kurgan dedi ki:

  Evet, bizim yerel gazeteciler sadece şilt törenlerini yazar. soydabaş ise gerçekleri yazar. şilt te gerçek
  yukarıdaki olayda. siz hangisini okumak istersiniz. Tek söyleyeceğim biraz daha kolay anlaşılır ve haber okuyanları ilgilendirmeyen özelliklerden arındırılmış bir site olsun. hayırlı olsun.

 2. Kemal Çimen dedi ki:

  Hüseyin bey, bu güzel yorumunuz için sizi kutluyorum. Malesef bu güzelim turizm yöresinde birçok yanlışlar yapılıyor. Yerel ve mülki yöneticilerde bazen bilmiyerek, bazen de bilerek (uyarıldıkları halde) bu yanlışlara ortak oluyorlar. Böyleleri kim olursa olsun cezasını çekmeli. Ancak, bazen geri dönüşümü olmayan bu yanlışların en aza indirilebilmesi için her yörede, Göynük Kent Konseyi gibi örgütler ve ona önderlik edenler olmalıdır. Bu nedenle, Göynük Kent Konseyi üyelerini ve önderlik edenleri bu duyarlı ve ısrarlı davranışlarından dolayı kutluyorum.
  Kemal Çimen

 3. Fazilet SAĞLAM dedi ki:

  Hüseyin Bey!
  Öncelikle elinize sağlık içimden geçen sorları aynen aktarmışsınız bunun için ayrıca teşekkür ederim.
  Mümkünse ve elinizde varsa haberin ayrıntılarını merk ettim ya da nerden bulabilirim?
  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 4. oznur gultekin dedi ki:

  hüseyin bey yazınız çok güzel..size yakışır bir yazı yazmışsınız tebrik ederim sizi…

 5. DOĞRUCU dedi ki:

  YARGILANMASI GEREKİYORSA Y A R G I L A N I R!!!!!!!!!
  HUKUKTAN KAÇILMAZ VE ŞERİATIN KESTİĞİ PARMAK A C I M A Z!!!!

 6. vedat dedi ki:

  bence kaymakam görevini yapmadı ise yargılanmalı..o sahillerde her insanın hakkı var.neden bu hak hukuk göz ardı edilirki..birileri para kazanacak diğerleri bakacak olurmu böyle bir şey.
  yazınız çok güzel

 7. İsmail Özdemir dedi ki:

  “Kötülüğün zaferi için tek gerekli olan şey, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır…”

  İşe yaramayan iyi insanlar iş başında.

 8. Seval Girgin dedi ki:

  Ben yeni taşındım Tekirova’ya Sn. Site yöneticileri.
  ÇOk şey kaçırmışım galiba.
  Eski kaymakam kim yenisi yeni mi geldi.
  Eğer bu kaymakam bey yeni ise eskisi için suç olarak görülen şey düzeldi mi?
  birisiiiiiiiiii biiiiiiir şeeeeeeeeyler anlatsın.

 9. EMEK dedi ki:

  YASALAR UYGULANMAK İÇİNDİR AMA NE YAZIK İŞGAL DEVAM EDİYOR…
  OTEL SAHİPLERİ O GÜCÜ SİYASİLERDEN ALMADIMI…
  KAYMAKAM BEY NE YAPSIN…
  BİRAZ EMPATİ YAPIN.

 10. Turan S. dedi ki:

  Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, bir şiirinde şu satırlar bulunmaktadır.
  “Gelenin keyfi için gidene asla sövmem”
  Tabii ki sövmek fiili ne insanlığımıza ne de dilimize yakışır.
  Bugün Kemer Kaymakamının tayininin çıktığını öğreniyoruz. Ben kendisini bilgi birikimini kullanamayan ve bu süre içinde Kemerde hiç iş yapmayan sadece alt birimlerinin rutin başarılarından başka bir özelliği olmayan bir kişi olarak anacağım.

  Yazınızda kullandığınız bir cümle hala yerinde duruyor:

  “Kötülüğün zaferi için tek gerekli olan şey, iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır…”

 11. Hasan Ali Tuncer dedi ki:

  Yılın Kaymakamı Seçilen Seddar Yavuz’un Başarısını Tartışmaya Bile Gerek Yok. Kemer’de arka arkaya birçok projeye imza atan SEDDAR YAVUZ; ismini, her gittiği yerde ki vatantaşların günlüne kazığı gibi Kemer’de de bunu gerçekleştirdi.Gİtmesi halk tarafından büyük üzüntüyle karşılandı.Ama bir okadar da sevindik ki başarısının karşılığını alarak özenle seçilen istanbul kaymakamları arasına girdi.Sayın Kaymakamımıza çalışmalarından dolayı teşekkür eder; bundan sonra ki yaşamında başarılar dilerim

 12. S.ŞEKER dedi ki:

  Bu yazı daha ne kadar kalacak.
  Sadece merak ettim de…

 13. Admin diyor ki; dedi ki:

  “S.ŞEKER diyor ki: 08 Eylül 2009, 20:23 Bu yazı daha ne kadar kalacak. Sadece merak ettim de”

  Diye bir yorum yapmış;
  Neden kalksın ki, sahilde işgal mı bitti.

 14. Akücü Mehmet dedi ki:

  Tüm vali ve kaymakamlar suçlu. Şu anda çevre felaketleri, hava kirlilikleri, erozyon, sel felaketleri yaşıyorsak, gelmiş geçmiş tüm yöneticiler suçludur. Onlar her devirde vardı ve asıl görevleri devletin polisi olmaktı.
  Ama onlar şilt alış verişini tercih etti.
  Öncelikle bu şilt alış verişleri yasaklanmalı.
  Boşa zaman, boşa para, boşa reklam.

 15. turan s.'ye dedi ki:

  turan s. bende sizi zamanında hüseyin bey in yanından belki menfaatinize çıkar elde etmek için ayrılmayan kel aynak kuşu olarak anacağım

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari