DÜRÜST AMA KÜRT VE ALEVİ YERİNE, DÜRÜST OLMAYAN BİR SÜNNİ Mİ İSTERDİNİZ?

Mayıs 22, 2010 tarihinde tarafından  
İNCİNSEN DE İNCİTME-BinaliEFE kategorisinde yayımlanmıştır.

Meçhul güçler, Sayın Baykal’ın ve CHP’nin yakaladığı ivmeyi bozabilmek için hazırladığı kaset olayı ile kendisine çelme takmış oldu. Deniz Baykal’ın büyük bir özveriyle “Ben, aday değilim ve üzerinde uzlaşılan ismi desteklerim” sözünü hiç hesaba katmayan meçhul güçler şimdi başka oyunlar ve tezgâhlar ile Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kurtulmaya çalışıyorlar.

“Allah’ın sopası yok” sözü böyle durumlar için söylenmiş olsa gerek. Bir anda Rahşan Ecevit, hatta uç noktada bilinen sağın medyadaki temsilcisi Nazlı Ilıcak dâhil sol ve sağ görüşlü kişilerin birleşme yeri olarak CHP’yi göstermesi Akp için ‘sonun başlangıcı’ gibi.

Yıllardan beri yaptıkları yolsuzlukları yüzlerine vuran ve gerek Mir Dengir Fırat gibi vekillerinin, gerekse İ. Melih Gökçek gibi Belediye Başkanlarının korkulu rüyası olan Kılıçdaroğlu bu gidişle Türkiye’yi onlara dar edecek gibi görünüyor. Kaç yıldır iktidar olma hevesi ile bekleyen solun bu defa birleşerek ve şahlanarak iktidara gelmesi hiçte uzak olmayan bir olay.

Çeşitli kırgınlıkların bitmesine vesile olan bu durumun kendilerine zarar verdiğini gören Akp’nin karşı atağa geçmesi ve yeni oyunlar tezgâhlaması gayet normal bir şey. Bu onların zaten doğasında var ve kış kışlığını yapar(!)…

Ancak değer verdiğim, kalemine son derece güvendiğim bir gazeteci arkadaşımın duyumları arasında bilhassa Antalya İl Yönetiminde Sayın Kılıçdaroğlu’na gösterilen bu ilgiyi içine sindiremeyenlerin olduğu ve buna da Kılıçdaroğlu’nun Kürt kökenli bir Alevi vatandaşı olmasına bağladıkları dillendirilmekte. (temennim bu sözün söylenmemiş olması) Belki de bu diğer illerin yöneticilerinin de konuştukları bir konu ve akıllarda soru işaretleri var.

Her şeyden önce insan olmak erdemi ve Yaradan’ın yarattığı kullarına bir de onun adı ile zulüm yapılmasını içimize sindiremeyeceğimiz ve dini vecibelerini herkesin kendi inançlarına göre yerine getirmesini istediğimiz bir gerçektir.

“Dürüst ama Alevi veya dürüst ama Kürt” sözünün insan olma erdemi ile ne kadar çeliştiğinin farkında olmalı ve ona göre davranmalıyız. Yani dürüst olmayan bir Sünni’yi mi tercih etmeliyiz ülkemizin idaresi için.

Yıllardan beri çektiklerimiz hep bu ikilemin eseri değil mi. Keşke her iki kişiden birinin oyunu alarak iktidar olan Akp ve onun yöneticileri, insanca ve hakça bir paylaşımla ülkeyi idare etseler ve partilerine isim olarak koydukları Adalet’i sağlayarak, Kalkınmayı gerçekleştirseler de bugün bu durumlarda olmasaydık.

Yukarıda da değindiğim gibi CHP kırgınlıkların ve yılgınlıkların terk edildiği önemli bir virajı geçmekte ve iktidara doğru yol almaktadır. Bu hareketin başarısızlığı için Akp elinden geleni yapacak ve engel olmaya çalışacaktır. Bunu anlamamız mümkündür. Ancak buna CHP içerisinden bazı çatlak seslerin çıkmasını anlayabilmemize imkân yoktur.

Cumhuriyet Halk Partisi uzun bir aradan sonra ilk defa “Halk” partisi olmaya adaydır ve bu iktidara halkımız hazırdır. Bunu bozmaya veya sekteye uğratmaya kimsenin hakkı olamaz. Hele de CHP yöneticilerinin hiç…

Umut ediyorum ki bu çatlak sesler Akp’nin çıkardığı ve yine bir oyun neticesinde CHP’ye mal etmeye çalıştığı bir dümen olsun veya bizim yanlış bir duyumumuz olsun. Yoksa CHP bu defa da iktidara uzanamazsa ve ülkeyi karanlık emellerden kurtaramazsa vebali yine onların olacaktır.

CHP’nin ve  Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği “Asıl önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden içerideki cephenin suskunluğudur” sözünün gereği olarak susacağımız günlerin geçtiğini ve “memleketi temelinden yıkanlara karşılık” bir cevabımız olduğunu ve bunu da siyasi teamüller ve demokrasi gereği önümüzdeki seçimlerde verebileceğimizi bilmeli ve ona göre davranmalıyız.

Binali EFE

22.05.2010

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari