ELİ KOLU BAĞLI BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?

Aralık 6, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - Hüseyin SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

turgutozalinyerelsecimkampanyasimm2Yerel seçimlerde yazdığım yazılar ile seçilen başkanın yanında değil, hatta karşısında olmuştum. Benim bu yönde yazılar üretmemin sebebi, yıllar önce bir yerel seçimler sırasında bütün Türkiye’yi kaplayan iki seçim afişi ve o afişten sonra yaşananlar, yani gerçeklerdi.

Devir “Özal ve Anavatan Partisi devri” Yerel seçimler yaklaşırken bir sabah her yerde şu sözlerin olduğu iki çeşit afişle uyanmıştık.

“ELİ KOLU BAĞLI BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?”

“FARKLI DİLDEN KONUŞAN BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?”

O tarihte yapılan yerel seçimlerin sonucunda iktidar partisi ile aynı paralelde oy kullanmayıp onun adayını seçmeyen bölge için tam bir kaos, seçen bölge için de tam bir şaşaalı devir olmuştu. Tabii, hala bu şaşaalı devirlerin faturaları ödüyoruz.

Ama bir yerel köşe yazarı olarak, bizler biraz bencil olmak ve bölgemizin imarını ön planda düşünmek durumundayız. İşte bunun içinde isim değil, iktidar partisinin başkan adayını allayıp pullayıp görüşlerinize sunmuştuk.

Hatta yerel seçim sırasında Antalya Milletvekili ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yaptığı ve içerisinde “Bizimle kolay temasa geçebilecek başkanları seçin. Bize yakın olanları seçin” sözlerinin de yer aldığı konuşmasına yer gök karşı çıkarken, tavrımız “Bakan bey doğruyu değilse bile gerçeği söylüyor” şeklinde olmuştu. Dahası baskılar altında Bakan Bey, (bu iktidarın bir olmazsa olmazı haline gelen) “Sözüm yanlış anlaşıldı. Ben aslında öyle demek istememiştim” diye kıvırdığında da, tepkimiz. “Bakana zorla yalan söylettiler” başlığı taşıyan bir seçim yazısıydı.

Geldik günümüze. Şimdi bir Kepez’e bakın, bir de Kemer’e. Kepez harıl harıl çalışırken ve proje yaparken, Kemer para arayışında. Hakan Tütüncü’nün ayağında çizmeler var ve çalışıyor, Mustafa Gül’ün ayağında iskarpinler, kardeş şehirlerde çare arıyor.

Yani, Kepez’in Belediye Başkanı, Kemer’in Belediye Başkanından daha mı başarılı, daha mı çalışkan, daha mı üretken, Hayır, bin kere hayır. Sadece birisi imkanlarını yani iktidar olmanın imkanlarını iyi kullanıyor, diğerinin böyle bir imkanı yok.

Bu dönemin sonunda Kepez Belediye Başkanı imkanları değerlendirerek yaptığı çalışmalarla, hakkı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olur, Kemer Belediye Başkanı imkanı olmadığı için yapamadığı çalışmalarla ve haksız olarak seçmene verdiği sözü tutamadığı için tartışılır duruma gelir. Bu durumda iktidarı seçmeyen seçmenin tartışılması gerekmez mi?

Neyse, geçtiğimiz yerel seçimler sırasında bir yazımda da seçim beyannamelerinin öneminden, bunun seçmen ile aday arasında bir sözleşme ve bir mutabakat metni olduğundan bahseden yazı yazmıştım.

Ve gün, bu güne geldi. Belediye Başkanımız seçimden sonra Leyla Yüksel Yağmurlugil Hanımefendi ile yaptığı ve sitemizde de yayımlanan kapsamlı, özel röportajında Kemer’in “Özlenen Kemer” olması ile ilgili sözler verdi. Bunların başlama tarihi olarak ta içinde bulunduğumuz sezonun sonu gösterildi. Bu röportajın girişi kısaca şöyleydi.

“Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Kemer gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Turizmden siyasete, projelerinden Kemer’de yaşanan sorunlara kadar birçok konuya değinen Başkan Gül, ‘Kemer öyle bir değişecek ki, seneye buraya gelen insanlar, biz herhalde yanlış yere geldik, diye düşünecekler” dedi.

Ve ardından projeler sıralanıyordu;

1994–1999 yılları arasında “Kemer’de doğan bir çocuk 2 bin 500 dolar parayla doğuyor” deniliyordu; şimdi ise “Kemer’de doğan çocuk 2 bin 500 dolar borçla doğuyor” deniliyor. Biz, gelinen bu noktayı tekrar eski haline getirmek için çalışıyoruz.

Kemer için çok çeşitli projelerimiz var. Kemer’in gidiş geliş yolunu ayıracağız. Otellerin üstünden, yeni açılan yerden geliş yolu, şu an otellerin arasından giden yolu da gidiş yolu yapacağız. 15 metre genişliğinde yaya yolları, bisiklet yolları olacak. Aslanbucak ve Kuzdere’de halkımızın gidebileceği, zaman geçirebileceği mekânlar oluşturacağız. Kemer’e portakal, nar ve çınar ağaçları dikeceğiz. Kimse kusura bakmasın. Biz hurmacı veya palmiyeci değiliz.

Kemer’in parke taşlarını da komple değiştireceğiz. Futbol sahası, tenis sahaları gibi projelerimiz var. Ayışığı koyunu kurtarabilmek için orayı tam ada yapacağız. Girişini kırarak orayı tam ada haline getireceğiz. Orayı bir kordon boyu gibi yapmayı düşünüyoruz.

Turizmi 12 aya yaymak için ne gerekiyorsa yapacağız.

Bunlar çok ciddi ve halkı beklenti içine sokan şeylerdi. Bu da yetmedi, Sevgili Belediye Başkanımız Mustafa Gül Bey daha da ileri giderek hem kendi hizmet çıtası için bir hedef koymak hem de on yıldır hareket bekleyen Kemer’e moral vermek için bir de “DEĞİŞEN KEMER, GELİŞEN KEMER” adıyla bir acil eylem planı açıkladı.

Kemer’i gücü yettiği sürece son çivisine kadar değiştirmeyi kafasına koymuş ve bu konuda kimseye taviz vermek niyetinde değildi. Bunun içinde bir bilgilendirme yazısı ile tüm Kemer Halkıyla bir sözleşme daha imzalamış oluyordu. “Ben şunu, şunu yapacağım söz veriyorum, dahası bunu imzam ile teyit ediyorum” diyordu.

Adına kısaca “ACEP” diyerek, birazda “Acep ne olacak Kemer’in halleri” şarkısını hatırlatmak istediğim bu “Acil Eylem Planı” içinde neler olduğunu hepiniz biliyorsunuz.

Ve bu acil eylem planı yani “ACEP”in sonunda da Sayın Başkan tüm Kemer Halkı’na bir görev yüklüyordu. Ve diyordu ki;

Kemer Belediye Başkanı olarak ben, aklıma gelenleri yapmak üzere yazdım ve sizlere sundum. Bunun dışında önerin ve talebin varsa işte sana bildirme fırsatı. Ortak değer katacak bir şeyse ilgili kurullarla görüşürüm ve uygularım. Bunun için bu boş formu doldur ve bana ilet. İsmini, adresini, telefonunu, ÖNERİ VE TALEBİNİ yaz ve Kemer’in yönetimine katıl.“YA, KEMER’İN YÖNETİMİNE KATIL. YA DA, TENKİT ETME”

Ve sezon bitti. Soğuklar ve kışın başlangıcı turizm beldeleri için aynı zamanda işin de başlangıcıdır. İş yaptırmak için cesaret ve liyakat kadar hatta daha çok gerekli olan şey paradır. Paranız yoksa, projeniz size bakar siz projenize. Diğer yandan bilhassa Kemer gibi alt yapısı ile ilgili çalışmalarının ayrı bir birlik tarafından planlaması ve yapılması ilgili kanunlar ile bağlanan yerlerde bir de bu süreci beklemek gerekir.

Ben burada, onun hoş görüsüne sığınarak özel bir bilgiyi sunacağım. Benim bildiğim, tanıdığım, geçmişte yolculuk yaptığım Mustafa Gül Bey, iş yapmayı seven, libidosu yüksek, hemen karar veren ve en özeli de çabuk gaza gelen, heyecanlı, bir yapıdadır. Sizin ağzınızdan çıkan sözün içinde onun yapabileceği bir şey varsa, siz daha ağzınızı kapamadan o beyninde değerlendirir ve cevabını verir. Onun tek hayali dünya standartlarında bir turizm şehrine Başkan olmaktır.

Kısacası; yerel seçimler sırasında yanında olan gazetelerin o anda, yanında olmayan gazetelerin de şu anda dediği gibi Kemer’in tek şansıdır ve bu en azından bir daha ki yerel seçimlere kadar sürecektir.

Söz verdiğini yapıp yapamaması kendi inisiyatifinde değildir, çünkü bu gün o “Eli kolu bağlı bir belediye başkanı” dır.

Diğer taraftan o, partisinin Genel Başkanı tarafından özel statüye tabi, diğer partiler tarafından izlenen, hatta yolu gözlenen durumundadır.

Onun için ikide bir satır aralarında “n’oldu Başkan, hani söz vermiştin, battık, mafolduk, esnaf zor durumda” gibi malzemelerle salata yapmak gereksizdir. Çünkü bu yemeği on yıldır zaten yiyoruz.

Gül imkanı olmadığı için başaramayabilir. Geçmiş on seneyi onun başkanlığında geçirememiş olmak Kemer için şanssızlık, engelleyenler içinde bir vebaldir.

Bu arada merak edenler için araştırdım. Danışman Galip Çamlı Bey Belediye’den maaş almıyor, onunki si ahde vefa ve başkana bağlılık, Salim Uysal Bey ise 650.00 TL. maaş alıyor. Benim dörtte biri icraen kesik emekli maaşım gibi…

Pardon; satır aralarında kalmış bir konu vardı, az daha unutuyordum. Sevgili Başkanımız Leyla Hanım’la röportaja başlarken, şöyle demişti.

Şu an yeni evlenecek bir çift ne kadar heyecanlıysa biz de ekip olarak Kemer’e hizmet etmek için o kadar heyecanlıyız”

Birden aklıma geldi işte, Kemer’e hizmet ve düğün.

Neden olmasın…

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

 • Netinial Internet

Yorumlar

“ELİ KOLU BAĞLI BİR BELEDİYE BAŞKANI İSTER MİYDİNİZ?” adlı makaleye 6 yorum yapilmis
 1. N. Özdemir dedi ki:

  Başkanımız bizim “Gül’ümüz” onu çok seviyor ve kararlarına saygı duyuyoruz. O hep yanımızda oldu, şimdi sıra bizlerde her zaman yanındayız.

 2. EMEK dedi ki:

  FARKLI DÜŞÜNMEK SİYASETTE DEMOKRATLIK DEĞİLMİDİR….
  İKTİDAR PARTİSİNDEN OLMAYAN BİR YEREL YÖNETİM CEZALANDIRILIYORMU…

 3. S. Özkan dedi ki:

  Başkanımız eli kolu bağlı olsada Kemer için her iyi şeyi yapacak güçte ve kuvvettedir. Onun partimizden ayrılmasını istemeyiz. Olduğu kadar olsun. Onu ve Mhpyi çok seviyoruz.

 4. admin dedi ki:

  Sevgili Emek;
  Senin dediğin benimde yazımda bahsettiğim gibi olması gerekendir.
  Ama diğer yandan bir realite var ve bu ülkenin her yerinde yaşanıyor.
  Mesela Kocaeli’nin İlçe’lerinde. İl ve ilçeler bir birine öyle bağlarla bağlanmış ki. Bir bütünün parçaları olarak her türlü desteği alarak o bölge yaşayanlarının ve seçmenlerinin hayatlarına kolaylık sağlıyorlar ki. Şaşarsınız. Keşke yerel yönetimin olmazsa olmazı Belediye Başkanlarımızı parti boyunduruğundan kurtararak, bağımsız olarak seçsek.
  Ve o beldeye gelen devlet yardımı her bölge için değişmeyecek sabit bir kriterle olsa.
  Mesela nüfusa göre veya değişik bir kritere göre…
  Yorumlarınız ile sitemize yaptığınız katkılar için teşekkür ederiz.
  Sevgi ve saygılarımızla…

 5. Kemalettin Gök dedi ki:

  Taş yerinde, Gül MHP de ağırdır.

 6. Niğdeli bir okur dedi ki:

  Sitenize bir Sarıgül haberi vasıtasıyla ulaştım. Keyifli ve katılımcı. Ancak davulun sesi uzaktan hoş geliyor gibi sizlere. Her iktidar belediye başkanıda adil, paylaşımcı ve vizyon sahibi olmuyor bunu bilin.
  Çevrenizde Akpartili belediye başkanı veya akparti ilçe başkanlığı görevlisi kişiler yokmu. Biraz dikkatle inceleyin. Neler yapabiliyorlar görün.
  Ara sıra da Niğde yerel gazetelerine bakın lütfen.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari