ERDEMİN SAVAŞÇISI-1

Aralık 27, 2009 tarihinde tarafından  
KAOSUN EŞİĞİNDE - Süleyman TURAN kategorisinde yayımlanmıştır.

Erdemin savaşçısı, dostluk ve düşmanlık kavramlarına farklı yaklaşırdı. Her iki kavramı da şematize etmezdi. Her dostlukta bir parça düşmanlık; her düşmanlıkta bir parça dostluk olduğunu bilirdi.

Bir kimseyi en az bir yıldan beri tanımıyorsa, kendisiyle ilgili belirgin bir fikre sahip değildi.

Bir konuda düşünürken, toplumlar ve sınıflar üstü yaklaşımlar sergilerdi. İnsanlığı bir bütün olarak düşünür; çıkar çatışmaları sonucu gelişen yapay ayrılıklarla ilgilenmezdi. Sadece ayrılıkların giderilmesi çabası içerisindeydi.

Silah taşımazdı. Büyük satrançlarını politik manevralar yardımıyla oynardı. Çok gerekli ise, silahlı yasal güçleri kanunlar çerçevesinde kalmak koşuluyla satrancının bir parçası yapardı. Silahın, silahsız bir dünya yaratma amaçlı kullanılması yanlısıydı.

Erdemin savaşçısı kimseden nefret etmez; kimseyi de çok aşırı sevmezdi. Çok sevip de ileride bir hayalkırıklığı yaşayabileceği riskini daima göz önünde bulundururdu.

Politik ve felsefi yaklaşımlarını dile getirirken coşkuluydu ama, cümlelerini kurmadan önce akıl süzgecinden geçirmeyi ihmal etmezdi.

Empati kurmakta ustadıydı. Kendini başkalarının yerine koyup düşünmeye bayılırdı.

Erdemin savaşçısı, ideal insan olarak nitelendirilmek için çaba harcardı.

Bazen kendini Evren’ deki gerilimlerin merkezinde hissediyordu ve bazen de tersine olağanüstü dingin… Gerilimleri sırasında kalbi ona karşı çok haindi ve ne yapsa yatışmak bilmiyordu.

Tanrısal sırlar ifşa etmişti. Sonucunda, Evrenin Ruhu’ nda dalgalanmalara sebebiyet vermişti. İfşaanın bedelini öderken, kendini Franz Kafka’ nın romanlarındaki kahramanlar gibi hissediyordu.

Dünyanın güzel yerlerinde dolaşırken sonsuz hüzünler yaşarken, bozkırda veya çölde kalbini sonsuz mutluluk kaplayabiliyordu.

Zaman zaman kendine, doğasına, karakterine aykırı şekillenmiş kalpleri fethediyordu. Bu fetihler sırasında yaşadığı acı, tarif edilemez boyutlardaydı.

Bazen, hayatta hiç duymadığı bir müzik çalınıyordu kulağına. Bu sayede çocukluğundaki düşlerine geri dönüş yapıyordu.

En büyük işlere girişmeden önce çok tereddüt geçiriyordu. Büyük sınavlara hazırlanırken, gerekli tüm çalışmayı yapıyordu ama, sınava girerken kaybedeceğini düşüyordu.

En zor anında, en büyük dostunu ve düşmanlarını gözünün önüne getiriyordu. Düşmanını bir gün alt etmek isteğinin, direngenliğini ne denli arttırdığını düşünüp içinden ona teşekkür ediyordu. Dostu ise savaş azmini kırıyordu.

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari