İDEAL DEMOKRASİ

Ağustos 29, 2009 tarihinde tarafından  
KAOSUN EŞİĞİNDE - Süleyman TURAN kategorisinde yayımlanmıştır.

Demokrasi, en basit ve kısa ifadeyle halk idaresi demektir. Halk, ülke yönetimini üstlenecek kişileri seçer; bir parlemento oluşturulur ve parlementodan çıkan hükümet, çeşitli mekanizmaların denetiminde ülkeyi idare eder.

 Gerçekte tam demokrasi ütopiktir ve ona asla ulaşılamaz. Ancak, demokrasiye yaklaşılabilir. Demokrasi amaç olarak belirlenirse ona yönelik adımlar atılır, düzenlemeler getirilir ve demokrasi çıtası yukarı doğru taşınır.

Yoğun eleştirilere konu olan, Aysun Kayacı’ nın dile getirdiği, “Benim oyum dağdaki çobanınkine eşit. Neden?” ifadesi ideal demokrasi açısından irdelendiğinde, aslında olumsuz tepki verilmemesi gereken bir yaklaşım olduğu görülecektir. Kayacı, farkında olarak veya olmayarak ideal demokrasiye işaret etmiştir.

Demokrasinin bir amaç olarak belirlenmesi gerektiğine göndermede bulunmuştur. Çünkü ideal demokraside bireyin ülkede olup bitenlerin farkında olması gerektiği bir yana; kendisini yönetmeye talip siyasal partiler hakkında optimum bilgi birikimine sahip olması gereklidir.

O, özgür bir birey olarak feodal bağlarından sıyrılmıştır. Bir parti lehinde oy kullanırken, herhangi bir tarikat reisinin veya feodal ağanın etkisi altında olmadığı gibi, siyasal partilerin vaadleri ve kapasiteleri hakkında da yeterli bilgiye sahiptir. Vergisini düzenli olarak ödemiş ve sandık başına giderken, ödediği vergiyi kimin daha iyi değerlendirebileceği ile ilgili fikir jimnastiğini çoktan yapmıştır bile…

Aydın geçinen insanların, buna benzer yaklaşımlar dile getirmesi gerekirken, Kayacı’ ya adeta saldırıya geçmelerine bir anlam veremedim. Kayacı’nın ifadesinde ne bir hakaret vardı ne de kimseyi yaralayıcı bir unsur.

AB yetkilileri, her gün Türkiye hakkında ipe sapa gelmez şeyler söylerken, yanıt vermeye korkanlar, işin kolayını bulup Kayacı’ ya saldırmaya kalktılar. Hadi bir çoban bu lafa alınsa biraz anlardım ama, başka meslekten insanlar niye alındı onu hiç anlayamadım.

Eşitlikten söz edenin komünist damgası yediği bir ülkede, ayrımcılık yapılıyor savsatasıyla, genç bir mankenin üzerine çullanılmaya kalkışıldı.

Yazılarınızdan da anlaşılıyor ki sağcısınız, liberalistsiniz, eşitlik kavramını duyunca tüyleriniz diken diken oluyor. O halde, bu eleştiri yağmuru niye? Kayacı’ nın o ifadesinde eşitsizliği savunduğunu varsayalım bir an için. Liberalizmi savunan sizler eşitlik yanlısı mısınız yani?

Hiç özeleştiri yapalım diyen yok. Çobanı bilinçlendirelim, birey yapalım, feodal bağlarından arındıralım diyen de yok.

Güneydoğu’ daki bir aşiretten ‘blok oy’ alırken “bu ne biçim demokrasi!” demeyen merkez sağ zihniyetli insanlar, Kayacı’ yı eleştiri yağmuruna tutarlar, kendini de demokrat zannederler.

Pekiyi şunu sorayım sizlere: Bir tarikat veya aşiret reisinin işareti ile bir partiye toplu oy verilmesi demokratik çerçevede midir? Feodal bağlarından arınamamış kişi birey olabilir mi? Bilinçli yurttaş olabilir mi? Kullandığı oyun demokrasi çıtasına pozitif bir etkisi olabilir mi?

Öte yandan, AB yetkilileri “neden her tarafta Atatürk resimleri asılı?” diye sorarken sesini çıkaramayanların, açık yüreklilikle fikrini söyleyen genç bir kızı, insafsızca eleştiri yağmuruna tutması mıdır demokratlık? Sözünü beğenmeyebiliriz, içeriğini tartışabiliriz. Ama bunca bağırış çağırışın anlamı neydi? O söz yüzünden ülke batmadı ya!

Aslında sizleri çok iyi anlıyorum. Sizin gücünüz o genç kıza yeter. Türkiye’yi ve buradaki laik demokratik rejimi yerden yere vuran AB yetkililerine yetmez. Yetse de, demokratik yapımızı korumaya yönelik çabalamak zor gelir sizlere.

Art niyetsiz, gizli gündemsiz, ulu orta, mertçe lafını söyleyen genç bir kızı eleştirmek dururken, Avrupalılara laf söyleme zahmetine katlanmak çok güç tabii…Çok iyi anlıyorum.

SÜLEYMAN TURAN

  • Netinial Internet

Yorumlar

“İDEAL DEMOKRASİ” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. seyran tinmaz dedi ki:

    Süleyman Bey;

    Yazınızı çok beğendim.Tam olarak düşüncelerimi ifade etmiş bu yazınız..Bu yüzden ekleceyek başaka bir söz bulamıyorum.
    Saygılar

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari