‘İlk Vali’ sevinci ve Mevlüt Yeni… Yunus ERDOĞAN-AKDENİZ MANŞET

Ekim 30, 2017 tarihinde tarafından  
Yunus ERDOĞAN-AKDENİZ MANŞET kategorisinde yayımlanmıştır.

Önceki gün Vali Münir Karaloğlu ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ile birlikte Alanya’nın korkutucu uçurumlarıyla bilinen Kuşyuvası bölgesindeydik. En son bundan yaklaşık 17-18 yıl önce gittiğim Kuşyuvası’nı yeniden görecek olmanın heyecanı bir yana, Vali Karaloğlu ile de yakinen ilk kez bir programa katılma düşüncesinin de cazip geldiğini söylemem lazım. Vali Karaloğlu kente geldiğinden beri bir kez o da EXPO öncesi bir kahvaltıda kısa süreli konuşma imkanı bulmuş, onda da bazı sitemlerimizi dile getirmiştik. Sonrasında bir türlü kısmet olmamıştı nedense. Bir başka heyecanımız da, programda AGC Başkanımız Mevlüt Yeni’nin doğduğu, belli bir yaşa kadar yaşadığı köyü/yaylasını ziyaret edecek olmamızdı.

Kuşyuvası’ndan başlayalım. Dedim ya, en son 17-18 yıl önce bir program vesilesiyle oradan geçmiş ve ürkütücü uçurumları ilk kez o zaman görmüştüm. İnsanın başını döndüren uçurumlar arasında keçi yolunu andıran ve çoğu noktada ancak bir aracın sığabildiği yollardan geçerken o bölgede yaşayan insanları düşünmüş, hele hele gece karanlığında buralardan nasıl geçtiklerine akıl sır erdirememiştim. Oysa şimdi Kuşyuvası bambaşka bir kimliğe bürünmüş. Henüz çalışmalar tamamlanmamış olsa bile o günkü yollar ile bugünküleri kıyaslamak mümkün değil. Bir kez daha ‘Allah devlete zeval vermesin’ dedim yapılanları gördükçe. Kuşyuvası bölgesi bundan sonra sanırım tüneller bölgesi olarak anılacak. Gördüğüm kadarıyla ikisi kısa olmak üzere toplam 5 tünel tamamen bitirilmiş, bir o kadarı da açılıyor. Tünellere varıncaya kadar olan yol yine kıvrımlı, yine çok geniş değil belki ama Alanya’dan Kuşyuvası’na kadar tümüyle tabak gibi asfalt var. Devlet varlığını dibine kadar hissettirmiş orada. İnsanın katırla bile çıkamayacağı yerlerde medeniyetin izlerini görmek gurur verici. Bugüne kadar korkulan, gitmekten imtina edilen bu bölgenin, çalışmaların tamamlanmasıyla önemli bir ulaşım aksı olmasının yanı sıra sunduğu müthiş doğa manzarası ile önemli bir turistik cazibe merkezi olması işten bile değil. Bu önemli projenin hayata geçirilmesinde hiç kuşku yok ki Alanyalı olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Büyükşehir Yasası’yla birlikte Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in katlıları büyüktür. Ancak bu noktada AGC Başkanı Mevlüt Yeni’yi de unutmamak gerek. İşte gittiğimiz gezi bu katkının son örneği. Kuşyuvası tünellerinden sonra Yeni’nin doğduğu yer olan Çayarası Yaylası’na geçtik. Burada herkeste çok büyük heyecan vardı. Çünkü bölge insanı bu noktada ilk kez bir Vali görüyordu. Bunu Mevlüt Yeni de konuşmasında ifade etti. Bölge insanı, muhtarlar ilk kez ilin en büyük mülki idare amirine birebir sorunlarını anlatma fırsatı buldu. Yeni, doğduğu topraklara vefasını bir kez daha gösterirken medyanın dikkatini de buraya yönlendirmiş oldu. Bunlar basit gibi görünse de önemli şeyler.

Gelelim Vali Karaloğlu’na. Yazının başında vurguladığım gibi Sayın Vali’yi pek tanımıyordum. Bu gezide kısmen de olsa tanıma imkanı buldum ve gördüklerim de ziyadesiyle memnun etti. Bir kere şunu öncelikle belirtmeliyim ki Vali Karaloğlu tam bir halk adamı. Öyle ‘dokunulmaz, ulaşılmaz devlet adamı’ modellerinden değil. Karadeniz insanına has hırçın bir tabiatı olduğunu zaman zaman hissettirse de genel manada hoş sohbet ve şakacı. Bizim insanımız oldum olası ‘kendinden biri’ gibi gördüğü bürokratı, siyasetçiyi sever. Vali Karaloğlu tam da böyle birisi. Siyaseten gerginliğin had safhada olduğu günler yaşıyoruz. Dolayısıyla devletin şefkatini, sıcaklığını, samimiyetini hissettiren böyle bir Vali, zor doğa koşullarında yaşam mücadelesi veren insanlara ilaç gibi gelecektir.

İyi hafta sonları..

http://www.akdenizmanset.com.tr

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari