FACEBOOK, İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE

Aralık 5, 2009 tarihinde tarafından  
KAOSUN EŞİĞİNDE - Süleyman TURAN kategorisinde yayımlanmıştır.

Bu sitenin, hangi amaca yönelik olarak kurulduğu ile ilgili komplo teorilerini bir kenara bırakarak, olası “iyi” ve “kötü” yönleri üzerinde kısaca durmak istiyorum. Zira komplo teorilerine pek itibar etmeyen biriyim.

“İYİ” YÖNLERİ:

1-Uzun zamandır görüşemediğiniz ve bağlantısı kopmuş bir sevdiğinizi, Facebook yardımıyla bulabilirsiniz.
2-Eğlenceli videolar, karikatürler paylaşabilirsiniz.
3-Eklediğiniz bir resme iltifat aldığınızda mutlu olursunuz. Duygusal zekanız çok ileri seviyede değilse, iltifatın sahte mi, gerçek mi olduğunu ayırdetmeniz oldukça güçtür. Sonuçta, iltifat iltifattır! Ne farkeder ki!
4- Bir tanıdığınızın fotograf albümünü incelerken “Bu bizim Mehmet mi yahu, amma da büyümüş!” der ve mutlu olursunuz.
5-Bağlantınızın tamamen kesildiği ilk aşkınıza ulaşabilme olanağı tanır.
6-Gruplara üye olup, memleketinize ait güzel resimlere ulaşabilir; nostalji yapabilirsiniz.
7-Farklı ülkelerden “arkadaşlar” edinebilirsiniz.

“KÖTÜ” YÖNLERİ:

1-Kadın güzel. Sizi eklemiş. Atladınız hemen, ekleyiverdiniz. Karşınızdaki kim bilmiyorsunuz tabii! Hareketlerinizi izlediğini varsayalım. Mesela dayınız “duvarınıza ”  “doğum günün kutlu olsun! Çok öpüyorum. Dayın” ifadesini gördüğünde, mesajı yazan kişinin soyadına bakarak “annenizin kızlık soyadını tespit etmiş olur. Profil bilgileriniz çok detaylı ise, memleket, doğum tarihi vs, sizinle ilgili epey bilgiye ulaşabilir. Bu bilgilerin yanlış işlerde kullanılabileceğini belirtmeme gerek yok sanırım.
2-Sizi yolda gördüğünde selam dahi vermeyen arkadaşınız sizi arkadaş listesine eklemiştir. Bir süre sonra siler. “Hayda!.. Ne yaptım ben ona!” diye düşünüp durabilirsiniz! Çok önemliymiş gibi!
3-Sevgilinizden ayrıldınız ama, onu arkadaş listenizden silmediniz. Medenisiniz ya! Üç ay sonra ilişki durumunu değiştirdi. “Bir ilişkisi yok” tan, “ilişkisi var” a döndü. Hatta size gıcıklık olsun diye “…” ile ilişkisi var, diye belirtti. “Yuh artık, en yakın arkadaşlarımdan biri ile mi!” diye kızdınız içinizden. “Ulan ben sizin!..” Orada görmeseydiniz, belki de haberiniz olmayacak; üzülmenize sebep olmayacaktı ama ne yapalım, kader! “Sanal” kader!
4-Video paylaşımı “doyuma” ulaşınca sıkılmaya başlarsınız. Sitede, çok hızlı bir “tüketim” ortamı vardır. Hayat uzundur, oysaki buradaki “tüketim” gereğinden çok daha hızlıdır ve hayata ayak uyduramayacak serilikte gerçekleşmektedir. Hele de listenizde çokça “arkadaş” ekli ise.
5-Listenizde “arkadaşlar” var. Pekiyi gerçekte arkadaş ne demek? Birbirini “arkalayan, kollayan” demek. Oradaki herkes sizi kollar mı? Hepsi gerçekten arkadaşınız mı? Esas soru budur!
6-Bir bayan akrabanız, ilişkisi yok kısmını, “karmaşık” olarak değiştirince, sinirleriniz alt üst olabilir. “Ne demekmiş karmaşık” diye geçirirsiniz içinden. “Biz Anadolu erkeğiyiz kardeşim! Bize uymaz, karmaşık marmaşık!” diye hayıflanır durursunuz. Oysa akrabanız, duygularından emin olmamakla birlikte birinden hoşlanıyordur. Siz yine de kızmayı ihmal etmezsiniz!
7-“Güzel bir resim eklediniz. Ne “beğen” yapan var, ne yorum yazan. Haydi bakalım, gel de çık işin içinden!

Sonuçta bu tür sitelere üye olmak bireyin hür iradesine kalmıştır. Bu konuda yönlendirici olacak veya kimseye akıl verecek durumda değilim. Çok kısaca bazı hususları belirtmek istedim sadece.

 • Netinial Internet

Yorumlar

“FACEBOOK, İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE” adlı makaleye 3 yorum yapilmis
 1. serap aksu dedi ki:

  HER ZAMANKİ GİBİ GÜNCEL OLAYLARA IŞIK TUTMUŞSUNUZ ÜSTAD.SİZİNLE TAMAMEN AYNI FİKİRDEYİM.NE OLACAK BU FACEBOOK UN HALİ :))

 2. Erkan Karaçay dedi ki:

  Sayın Turan, gerçekten de güzel özetlemişsiniz. bu dayıdan annenizin kızlık soyadına ulaşılması korkusundan soyismimi kısaltarak yazdım, hiç olmazsa o eksik bilgi olarak kalsın. İngiltere de bir çok insan facebook mağduru oldu, ID bilgileri çalındı. sanal ortamın pek güvenilir olmadığı apaçıktır. Yalnız bir noktaya daha değinseydiniz çok güzel olurdu. Şimdi günden malum “demokratik açılım”; bu facebook’ta (bir ara listemde olan ve sizin de belirttiğiniz gibi gerçek arkadaş mı değil mi açıkçası benim de analiz edemediğim kişiler tarafından) gelişigüzel o taraftan bu taraftan ırkçı söylemlerle süslenmiş video, resim ve yorumların varlığı bıktırıp usandırdı. Bir ara ” öfff, yeter ulan, işin b.nu çıkardınız” demekte geçmedi değil aklımdan. Kısacası, bir eksikliği denetimsizlik, ama hangi birini denetlicen, iyisi mi insanların bilinçlendirilmesi. şimdi faturayı facebook’a kesmek doğru olmaz. saygılarımla

 3. Sevgi Azlık dedi ki:

  Bana göre bir televizyon gibi. İyi ve kötü yanları içerisinde saklı.
  Ancak içimizdeki merak bizi kötü taraflara yönlendiriyor böyle olunca da bu sistemin üzerine girdiğimiz kayıtlarımız istismar ediliyor.
  Her şey elimizde ama, bu sistem bir facia…

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari