Mustafa GÜL İLE RÖPORTAJ-Reşat AYDOĞDU-GERÇEK KEMER

Aralık 25, 2009 tarihinde tarafından  
RÖPORTAJHABER kategorisinde yayımlanmıştır.

BEBEK BOYUNDAN BÜYÜK BORÇLARLA ZATEN DOĞMUŞ VE KAPIMIZA BIRAKILMIŞTI. BİZ BAKIMINI VE BÜYÜMESİNİ ÜSTLENDİK

Gerçek Kemer Gazetesi Sahibi Reşat Aydoğdu, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile röportaj yaptı. Röportajın ana konuları; Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Yaman’ın “Dokuz ay geçti, çocuk doğdu, artık konuşuyoruz” başlığı altında gelişen basın toplantısı ve son GATAB Toplantısına tepki gösteren İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Bilici’nin değişmeyen ve Kemer’in gelişmesine zarar veren tutumu ile ilgili oldu. Ayrıca Gül, Kemer’in gündemi ile de ilgili açıklamalar yaptı.

(Bu röportajın yapıldığı gün bir teknik sorun yaşadık. Gazetemizde baskıya yetişeceği için, Sayın Başkan ile yaptığımız röportajın bazı bölümleri eksik olarak ve düzenleme yapmadan, aklımızda kaldığı kadarı ile yayımladık. Elimizde olmadan gelişen bu durum için Sayın Mustafa Gül’den ve okurlarımızdan özür dileriz.)

GERÇEK KEMER: Sayın Başkan, Ak Parti İlçe Başkanı bir basın toplantısı yaparak “Artık bebek doğdu” dedi ve seçimin üzerinden dokuz ay geçtiğinden bahsederek “Artık hesap sorma zamanı geldi” diye konuştu. Ak Parti İlçe Başkanı’nın bu çıkışını neye bağlıyorsunuz?

MUSTAFA GÜL; Başarısızlıklarına bağlıyorum. Ak Parti İlçe başkanı Kemer’de girdiği son iki yerel seçimde de kaybetmenin verdiği bir telaş ve alınganlıkla başarısızlığını örtmenin çabası içerisinde. Son yerel seçimlerde on yıldır yerel iktidarı elinde bulunduran kişi ile birlikte bir kez daha mağlup olduğu için, sözde hesap soruyor. Oysa hesap sorulması gereken dönemin belediye başkanı zaten kendi adayıydı ve bu toplantı sırasında da yanında oturuyor. Biz şu anda onların bıraktığı enkazın kaldırılması ve Kemer’i yeniden inşa etmekle meşgulüz. Bu arada enkaz edebiyatı yaptığımız düşünülmesin. Seçimlere girerken bunu zaten biliyorduk ve düzeltmek için aday olduk.

GERÇEK KEMER; Geçtiğimiz günlerde bu borç bizim namus meselemiz demiştiniz, yine aynı fikirde misiniz. bu borcun varlığı hangi hizmetleri aksatıyor ve bu borcun oluşumunu neye bağlıyorsunuz?

MUSTAFA GÜL; Tabii ki, şu anda da söylüyorum, 11 trilyon olarak hesap edilen bu borç bizim namus borcumuz ve son kuruşuna kadar ödeyeceğiz. Borcun oluşumuna gelince, tabii ki hesapsız harcamaya bağlıyoruz. Gelir gider dengesinin gözetilmemesi ve nasıl olsa seçimleri kazanacağız düşüncesiyle yapılan göz boyama hizmetlerin faturaları bunlar. Bilhassa hizmet alımlarına yönelik giderler belediyemizi aşırı bir borç altına sokmuştur. Ancak şimdi hem borcumuzu ödüyoruz, hem de yatırım yapıyoruz. Yapılan yatırımlar yeterli mi derseniz. Bunlar aslında aklımızdan geçen, yapmayı düşündüğümüz yatırımların yanında bir hiç, ama merdiven basamak basamak çıkılır ve biz merdiveni tüm Kemer’lilerle basamak basamak çıkacağız ve istediğimiz başarıya ulaşacağız.

O DÖNEMİN GÖZ BOYAMA HİZMETLERİNİN FATURASINI BİZ ÖDÜYORUZ

GERÇEK KEMER; Geçen dönemin göz boyama hizmetlerinin arasında neleri sayabilirsiniz. Bunlardan belediyeyi bugün güç durumda bırakacak, hizmet akışını zorlayacak bir şeyler var mı?

MUSTAFA GÜL; Olmaz mı. Ödemeye çalıştığımız 11 trilyonluk faturaları bir yana bırakalım. Ödeyemeyebileceğimiz faturaları bile var yaptıkları göz boyama hizmetlerinin. Mesela, “Otogar Projesi” Gerekli izinleri almadan başlanan bu proje yüzünden belediye olarak çok güç durumda kalabiliriz. On gün kadar önce belediyemize bir yazı geldi. Garajın ve Petrol İstasyonu’nun tahliyesi ile ilgili. Gerekli imar ve hazine arsası problemi çözülmeden, yangından mal kaçırır gibi yaptıkları sözde hizmet, sözde Kemer’in yüz akı aslında bir gösterişten ve haksız kazanç ediniminden başka bir şey değilmiş.

BAHSETTİĞİ KAÇAKLARIN BABALARINA GÖZ YUMMUŞLAR

GERÇEK KEMER; Yani bahsettiğiniz yerler şu anda kaçak ve ruhsatsız mı demek istiyorsunuz?

MUSTAFA GÜL; Daha da kötüsü istesek de ruhsat veremiyoruz. Çünkü inşaatın yapıldığı alanın içinde hazineye ait yer var ve bu çözülmeden inşaatlar yapılmış. Bildiğiniz gibi bu yerlerin açılışı birkaç defa ertelenmişti. En sonunda gerekli izinleri nasıl olsa seçildikten sonra da alırız demiş olsalar gerek ki, o zaman Adalet Bakanı, şimdi de TBMM Başkanı olan Sayın Mehmet Ali Şahin’i  davet ederek burasının açılışını yaptılar. Yani Belediye Başkan Adayları, İlçe Başkanı ve Yönetimi, İl Başkanı ve Yönetimi Sayın Bakan’ı kandırdılar. Şimdi bunu halletmeleri gerekirken, bu çirkinliği çözmeleri gerekirken, adaylarının bıraktığı borcu ödemeye çalışan Belediye Başkanı’na “Çocuk doğdu” diyorlar. Doğdu evet, doğru söylüyorlar ama sayelerinde borçlu doğdu, eksikli doğdu, prematüre doğdu… Onların çocuğuna babalık yapıyoruz.

GERÇEK KEMER; Bu çözülmeyecek bir sorun mudur, bir çıkar yol yok mudur?

MUSTAFA GÜL; Gerine gerine anlattıkları iktidarın sahibi olanlar onlar, Kemer’in bu ayıbından sorumlu olanda hemen yanı başındaki kişi. Eski Belediye Başkanı ve Zafer Yaman’ın İlçe Başkanı olduğu Ak Parti’nin adayı. Öncelikle kimseye duyurmadan, televizyona gazeteye düşmeden bu ayıbı temizlemeleri gerekirken, kendilerinin, Bakan Bey’in adını temizlemeleri gerekirken onlar “Çocuk doğdu” diyorlar. Onlar bahsettikleri iktidarın gücünü Kemer’in imarı için değil, yapmayı planladığımız işleri bozmak, hizmetleri yokuşa sürmek için kullanıyorlar.

SORUNLU DEĞİL SORUMLU MUHALEFET SERGİLESİNLER

GERÇEK KEMER; Bu durum düzelmez ve yıkım gerçekleşirse, formalitesi ve müeyyidesi nedir?

MUSTAFA GÜL; Yıkım kararını çıkmış sayabilirsiniz. Belediye olarak onu durdurma gücümüz yok. Bahsettiği kör siyaseti bırakacaklar ve burunlarının ucundaki pisliği halledecekler önce. Başkanı olduğum bu belediyenin yani yerel siyasetin iktidarı olan biziz. Onlar sorumlu muhalefet anlayışı ile yanlışlarımıza kendilerince muhalefet edebilirler ama sorumlu değil de şimdi yaptıkları gibi sorunlu muhalefet yapar ve Kemer’in gelişimine engel olmaya devam ederlerse, bunu da bize oy veren ve vermeyen Kemer Seçmeni değerlendirecektir.

Şu anda Kemer Belediyesi ve burada yapılacak hizmetler için gerekli taşı bile almamıza müsaade etmiyor ve Belediye’yi şikayet ediyorlar. Bumudur siyaset, asıl kendileri kör, asıl kendi siyasetleri kör. Sorun halledilmez ve yıkım gerçekleşirse bu işe yatırım yapanların tabii ki bir talepleri söz konusu olacaktır. Bu parayı verecek yer atılan imzaların gereği olarak ta belediyedir.

REŞAT AYDOĞDU2BEBEK DOĞDU RESMİIMG_4447 [1600x1200]Ancak gerekli formaliteleri sağlamadan bu işe başladıkları ve izin verdikleri için bu imzayı atanlardan kimin hesabında para varsa onu alırım. Belediyenin parasını onlara yedirmem. İşi çözsünler yada paraları hazırlasınlar. Tabii ki bu açılış ile ilgili olarak, kandırılmış bir insan olarak, “Ruhsatı olmayan bir yerin yasal olmayan bir yerin açılışını yaptırıldığı için” Sayın TBMM Başkanı’nın da onlara nasıl davranacağını bilemem.

Diğer yandan Ak Parti İlçe Başkanı kendilerinden başka hiçbir partinin yapıcı muhalefet yapmadığından bahsetmiş ve muhalefet partilerini “Yapıcı muhalefet” etmeye çağırmıştır. İnsaf yani, sen Kemer’de yapılan hizmetlere iktidar partisinin ilçe başkanı olarak destek vermeyip hatta köstek olduğuna göre önce kendini düzeltsen olmaz mı?

GATAB SEÇİMİ BİTTİ ŞİMDİ HİZMET ZAMANI. KEMER HİZMET BEKLİYOR

GERÇEK KEMER; Son GATAB toplantısında ve sonrasında yaşanan gelişmelere ve Sayın Mustafa Bilici ile Sayın Yusuf Üras’ın karşı karşıya gelmesine ne diyorsunuz. Bu konu ile ilgili açıklamalarınız nedir?

MUSTAFA GÜL; Malumunuz, birkaç ay önce yani yerel seçimlerden sonra GATAB Başkanlık seçimleri vardı ve bende şu anda Başkan olan kişinin yani Yusuf Üras’ın rakibiydim. Seçimler oldu ve yürürlükteki mevzuatı değerlendiren Yusuf Üras, iktidar partisinin belediye başkanı olmasının da avantajını kullanarak tekrar GATAB Başkanı oldu. Seçim bitti, o orada kaldı ve yeni bir seçime kadar bunun başka bir izahı yok. Şimdi hep birlikte tüm Kemer için ne yapılabilir onu konuşmamız gerekiyor ve bunu konuşuyoruz.

İlgili kanun ve mevzuatlara göre de belediyenin en büyük gider kalemi olan alt yapı hizmetlerinin yapılması, hem de birkaç ay sonra başlayacak olan turizm sezonuna kadar bitirilmesi için GATAB’da sosyal barışa ve karar mekanizmasını hemen çalıştırarak iş ve hizmet üretmeye ihtiyacımız var. Bu anlamda Sayın Mustafa Bilici nedenini tam olarak çözemediğim bir anlayışla bazı şeylere karşı çıkıyor ve zaten az olan zamanımızı heba ediyor. Ters düşmemiz ve Yusuf Üras’ın yanında olmamızın sebebi budur.

GERÇEK KEMER; Yani beni seçen seçmenime ve bölgeme hizmet için mecbur olduğunuzu mu söylüyorsunuz?

MUSTAFA GÜL; Aynen öyle. Seçim biter, parti biter. Şimdi hizmet zamanıdır, bir daha ki seçimlere kadar. Sayın Bilici’nin bellediği siyaset artık bitmiş, iflas etmiştir. Vatandaş artık görüyor, izliyor. Bugün orada yarın burada, yirmi beş senede ne yaptın diye sorarlar adama. Yusuf Üras’ı 5 trilyon için ve bu paranın harcanacağı yerler belli olduğu halde suçlayan kişi, Kemer Belediye’sinin mülkü olan otelin 25 trilyona satışına niye destek vermiştir bunu sormak istiyorum ona. Hangisi daha büyük ayıp. Bunu sormak istiyorum. Bunlar belli bir modele ulaşmış, kör zihniyetli, bencil, karala, iftira atma ve küfür etme gibi özellikleri olan ve miadı dolmuş siyasetçiler.

Biz yatırım siyaseti ile ve büyük bir farkla seçimi kazandık. Karalama siyaseti yapanların nerede kalması gerektiğine bu seçmen kara verdi. Seçimlerden sonra Sayın Bilici’nin, Belediye’de attığı imzaları görünce irkildik. Mustafa Gül’ün yanında seçilerek Belediye Meclisine giriyorsun, Hasan Şeker’i düşüreceğim diye toplantı üzerine toplantı yapıyorsun. Sonra Şeker, Başkan Yardımcılığını verince 2.5 Milyar maaş ve bazı haklar için beraber olduğun insanları satarak taraf değiştiriyorsun. GATAB Kurulunda konuşmadıysak ve bunları söylemediysek, nezaketimizdendir. Yoksa o her türlü yaklaşımı hak etmiştir.

HİZMETİN PARTİSİ DEĞİL, HİZMETİN ERBABI OLUR

GERÇEK KEMER; Ama o seçimlerde sizin partinizden seçilmişti.

MUSTAFA GÜL; Hizmetin partisi olmaz. Yerel yöneticiler seçimin akabinde yerel bazdaki hizmetleri için parti gömleğini çıkarmak zorundadırlar. Partimin seçilmişi diyerek yanlışının arkasında duramam. Geçen seferde bu partiden ve benim yanımda seçilmişti, ne oldu. Karşı tarafın verdiği bir makama herkesi sattı ve düşürmeye çalıştığı başkanın kuklası oldu. Belki de Türkiz Otel’de yaptıkları görüşmeler sonuçlansa ve Mustafa Gül’ün başkanlık yaptığı dönemin eseri olan oteli satsaydılar, başkan-başkan yardımcısı ortaklıkları devam edecekti.

Otel satılmayınca bu defa da yanına gittiği adama sırt çevirdi ve akabinde tekrar yanıma geldi. Yarın ne yapacağını ben nereden bileyim. Kemer’in lehine olan hizmetleri engelleyen adamın nesine güveneyim.

GERÇEK KEMER; Bir çeşit güven bunalımı mı yani bu, yoksa başka sebepler mi var?

MUSTAFA GÜL; Aslında her şey var. İnsan arkasına bakar ve “ben bunca yıl bana oy verenler için ne yaptım” diye kendisine bir sorar. Bakın, demek ki geçmişimizde iyi izler bırakmış ve sonucunda da halkımızın takdiri ile başkaları denendikten sonra tekrar geri gelebilmişiz. Bu çok önemlidir. Onun geçmişini incelediğimde ki, bu seçimlerden sonra daha iyi inceleme fırsatı buldum.

Tam bir hata yumağı. Geçmişte yaptığım için gurur duyduğum ve sık sık hatırlattığım otelimizin yani belediyemizin otelinin altındaki dükkanları 100 Marktan kiraya vermişler. Olacak şey mi? Bu otelin satılması için harcadığı çaba ve imzası var. Bu Kemer Halkına reva mı? Kendi petrol istasyonu varken başka düşünmek, sattıktan sonra başka istasyonlar açmak için çalışmak. Bu ticareten haya mı? Eskileri düzeltmek ve eski borçları kapatmak için uğraşırken birde başımıza bu geldi.

Simdi mecbur kalırda o binaları yıkarsam ve bunun karşılığı olarak ta işletme sahiplerine tazminat vermek zorunda kalırsam. Vay hallerine. Kimde para bulursam ondan tahsil etmeye bakarım. Kimin bu işte sorumluluğu varsa ona giderim.bilhassa Bilici parasını iyi hazırlasın ve beklesin, bu işin sonu oraya varacak gibi görünüyor. 25 yıllık siyasetçiyim demekle olmaz, birde bu 25 yılın sorumlulukları var, kararların altına atılan imzalar var. Bu 25 yılın vicdan hesabı var. Dönüp bir geriye bakmak var.

BU İŞ; GÖNÜL, SEVGİ VE HİZMET İŞİDİR. BU İŞ MUSTAFA GÜL’ÜN İŞİDİR

GERÇEK KEMER; Açık yüreklilikle ve samimiyetle verdiğiniz bu cevaplar için teşekkür ederim. Son olarak bu röportaja ekleyeceğiniz bir şey var mı. Kemer’e mesajınız nedir?

MUSTAFA GÜL; Ben on yıl Kemer Sevdası ile yandım. Yapılan yönetim yanlışları ve suiistimalleri gördükçe bilen biri olarak parçalandım. Ata toprağı olarak bildiğim bu topraklar için mücadelem ölene kadar sürecektir. Bu anlamda Kemer için parti farkı gözetmeksizin herkesle çalışırım. GATAB bizim için, Kemer’e hizmet için bizim vazgeçilmezimiz durumunda. Tabii ki yanında olacağım ve destekleyeceğim. Bilici gibi birisi ile beraber olup ta, dün bunları yapmış acaba yarın ne yapar diye düşüneceğime Kemer’in çıkarları için Yusuf Üras’ı desteklerim. Zaten ortada kaynağın yanlış yerde tüketileceği gibi bir şey yok. Kemer hepimizin ve belki de ilk defa Kemer bu bütünleşmeyi yakalıyor. Beldeleriyle bütünleşiyor.

Bu anlamda Ak Parti İlçe Başkanı’nın sorunlu değil, sorumlu davranmasını ve Kemer için üretilen projeleri desteklemesini bekliyorum. Bu otogar ve Petrol İstasyonu ile ilgili izinleri ilgili kişilerinin almalarını, izin olmayacak ve buraları mecburen yıkılacaksa o kararların altına imza atanların gerekli tazminatı hazırlamalarını bekliyorum.
Bizler Kemer Belediye Başkanlığı ve Meclisimizle elimizdeki imkanların hepsini seferber ederek ve ilgili kuruluşlardan da destek alarak işimize devam ediyoruz. Bu iş gönül işidir, bu iş sevgi işidir, bu iş hizmet işidir ve bu iş Mustafa Gül’ün işidir.
Vereceğimiz sevgi ve hizmeti engelleyenler karşılarında Kemer Halkını bulacaklardır.

Bu vesileye tüm Kemer’li vatandaşlarımın yeni yıllarını kutlar, sağlık, esenlik ve mutluluk dolu, bol kazançlı günler dilerim. Sağlığı elverenleri Yeni Yıl Koşusu’na bizzat davet ediyor ve saygı ve sevgilerimi sunuyorum…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“Mustafa GÜL İLE RÖPORTAJ-Reşat AYDOĞDU-GERÇEK KEMER” adlı makaleye 6 yorum yapilmis
 1. Fevzi Erkan dedi ki:

  Sayın Başkanım. Biz sizi anlıyoruz. Sizin Kemeri ihya etmekten, bizim size güvenmekten başka şansımız yok zaten. Kararlarıda mecliste oy birliği ile aldığınıza göre akp ilçe başkanı boşa konuşuyor demektir. Hem doluya konuşsa ne olur, yanındaki eski başkan çözümler yaratsaydı, onunla devam ederdik, değil mi,

 2. gamsiz dedi ki:

  Sayin Resat ODAGACIOGLU yine kendi reklamini yapmis, helal olsun sana ödagacioglu, Kilic mi daha keskin, Kalem mi? diye sorsak onu bile bilemezsin, devam et Mustafa Gül”e yaranmaya…

 3. mutlu dedi ki:

  gamsız rumuzlu arkadaşa; şuna inandım ki harbiden nick’in gibi gamsızsın galiba. röportajı yapan kişinin soyadını yanlış yazacak kadar yani :))

 4. Sevgi Azlık dedi ki:

  Belediye başkanımıza güveniyoruz, yüzümüzü kara çıkarmayacaktır.

 5. mustafa karaaslan dedi ki:

  sayın gazete muhabiri öncelikle sizin gibi degerli bir haber basın mensubu ve kemer gibi turizim cenneti olan ilcemize yapmış oldugunuz gercek haberler için size şahsım adına teşekkür ederim.kemer halkının ve belediye başkan ve kurulunun sizin gibi karşılıksız görev yapan basın muhabirlerine sahip çıkmalarını başkentte yaşayan kemer sevdalısı biri olarak rica ediyorum.sizi ve kemeri ankaradan izlemeye ve takipe devam ediyoruz.görüşmek üzere.

 6. dost dedi ki:

  kemerin boş laflarla işi yok, dünya güzeli yer ne hale geldi..hala intikam saçmalıkları çanak sorular ezber cevaplar.. esnafın durumu ortada, otelci bunalmış,hacizler kapıda..herkes birbirini bilir orada kayıkçı kavgası bunlar..

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari