KEMER TURİZM DESTİNASYONUNDA YABANCI DİL KULLANIMI İLE İLGİLİ YAZI VE BİR SORU;

Ocak 11, 2010 tarihinde tarafından  
AKDENİZ'İN DELİSİ-Ali Kemal Sen'an kategorisinde yayımlanmıştır.

www.ekemer.com  sitesinde yani bu yazıyı okuduğunuz sitede ve bir önceki ve 5 ocak günü yayınlanan “CEHALET BİZE FARZ MI?” başlıklı yazıma gelen bir soru-eleştiri vardı. Açıp kendiniz de görebilirsiniz. Ama ben şimdi buraya kopyalıyorum. Deniyor ki;

1.      “Sayın Ali Kemal bey,

Yazınızı hayretle okudum.
Yazdıklarınızdan şunu anladım doğru mudur ?
GATAB ( Güney Antalya Turizm Geliştirme Birliği) Başkanı ve diğer birçok Bölge Belediye Başkanları ve turizm temsilcilerinin yabancı bir lisan bilmediklerini mi söylüyorsunuz..Bu çok kötü bir şaka olmalı.Yılda 2-3 milyon turistin geldiği dünyada bile artık önemli bir turizm destinasyonu durumuna gelmiş bölgeyi ulusal ve uluslararı platformlarda lisan bilmiyen kişilerin temsil edebilme ihtimali olsa olsa bir kötü bir parodi olabilir.
Yazdıklarınıza inanmak istemiyorum

Bu yorum 8 ocak günü sayın Serhat Ataman tarafından yapılmış.
Bir makale içinde genelde yorumlara cevap verilmez ama ben bu defa bunu yapacağım. Ne yazık ki, yazacaklarım bir çoklarının hoşuna gitmeyecek.

Öncelikle ben makalemde ne yazdım ona bakalım.

Üç yaşında Zahra bebekle başladım. Mükemmel yabancı dillere sahip 10 ve 16 yaşlarındaki ne Türk ve ne de İngiliz olmayan çocukların İngilizce’ye hakimiyetlerini anlattım. Sonra Birleşik Arap Emirliklerinde yaşayan her milletten insanların, hatta Hintli dokunulmazların bile İngilizce konuşabildiklerini yazdım.

Türkiye’den yola çıkmış üç işçinin Kahire ve Hartum havalimanında yaşadıkları, dil bilmemekten kaynaklanan rezaleti ifade ettim. Bizim nerede olduğumuzu, turizmimizi kimlerin yönettiğini, turistlerimizin kimlerle muhatap olduklarını kaleme aldım. Sonuçta yabancı dil bilmemenin ne büyük eksiklik olduğunu, Turizmi yaşamakta olan, turizmden beslenen halkın şakır şakır konuşması gerektiğini ama özellikle yurt dışı fuarlara bizi temsil etmeye giderek para harcayan baştakilerin, yabancı dil bilmemelerinin affedilemeyecek bir suç olduğunu anlatmaya çalıştım.

Bu yazıya daha çok yorum beklerdim. Sorun değil. Bir tanesi bile yeter. Sayın Serhat Ataman’a teşekkür ediyorum.

Sayın Serhat bey,

Bahsettiğimiz yer Kemer. Phaselis, Mitoloji’de büyük yeri olan Olympos antik kenti ve burası Olympos dağına hakim bir destinasyon. Burası dünyaca ünlü evet. Fakat burayı dünyaca ünlü yapan kim? Emin olun bu bizim emeklerimizle olmadı.

Çünkü çoğumuzun ne Phaselis’in tarihi ile, ne tarihin bilinen ilk festivali olan Kuru balık festivalinin uygulandığı yer olması ile ne Olympos dağına atfedilmiş evrensel bir hikaye olan Khimaira ve Pegasus hikayesi ile ne Zeniketes, Hadrianus ve Olympos ilgili merakımız yok. Bazı otel isimleri dışında bunları uluslararasında öne çıkarmış bir birimimiz de yok. Kültür Bakanlığı bile bu konuda ilgisiz.

Bazı özel kişileri ayrı tutuyorum ama çoğu yerli halk (Kuzdere, Aslanbucak, Çamyuva, Tekirova yerlilerinden söz ediyorum) zaten bu işlerin tamamen dışında. Okullarda ise genel tedrisat dışında yerli mitoloji ile ilgili ders verilmiyor.

Bırakın bütün bu müthiş değerlerin İngilizce veya diğer yabancı dillerde yurt dışına anlatımını, Van’dan gönül köprüsü projesi dahilinde getirilmiş öğrencilerimize Türkçe bile olsa aktarabildiğimiz hiçbir şey olmadı bizim. (Gatab başkanı iyi bilir bu konuyu) Çok bilgili sandığımız rehberlerimiz bile yeterli değil. Neden mi? Phaselis antik tiyatrosunun içine bir grup getirmiş olan rehberimiz “İşte burası amfitiyatro” diyerek kız arkadaşıyla birlikte jöle gibi yayıldı taşlara. Nereden bilseydi oranın bir köle tasnif yeri olduğunu.

Bakın Serhat bey,

Kemer, dünya çapında, emsalsiz, doyumsuz bir destinasyon. Ama biz sadece denizini, kumunu ve güneşini pazarlayabiliyoruz. Otellerdeki animatörlerimiz böyle bir yerde salak Amerikan müzikallerini gösterip Michael Jackson taklidi yapıyorlar. Benim dediğim o ki; Böyle bir beldeyi yönetmek için yerli olmak, çok oy almak, kravat takmak, cüce olmak aynalı gözlük takmak, jiplerle dolaşmak, elde telsiz tutmak, kanalizasyon, su tesisatı arızalarını kontrol edip paraları toplamak yetmez. YETMEZZZZZZZZ…..

Buraya layık olmamız için önce bulunduğumuz yerin neresi olduğunu iyi anlamanız gerekir. Kemer Çemişkezek değil. BURAYI MARKA YAPMAK İÇİN VİZYON GEREK.

SİZ TARİH-MİTOLOJİ BİLMEYEN YÖNETİCİLER
, Bütün bunları biliyor olsanız, projeleriniz olsa bile yine de yeterli değilsiniz.

Bunları, dış dünyaya anlatabilmeniz için, mükemmel yabancı dilinizin olması gerekir. Kemer’deki sıfatınız ne olursa olsun o fuarlarda ön safta durup, insanlara bütün değerlerimizi şakır şakır anlatabilmeniz, fuar sonrası konferans gibi etkinlikler veya başka organizasyonları düzenleyerek yabancı topluma tercümansız hitap edebilmeniz gerekir.

İnanın bana böyel kişiler Sadece Kemer’de değil, hiçbir yerde yok. Çünkü biz kalifiye insanlarımızı küstürüp, Dubai’deki Burj Al Arap otelinde çalışmalarına izin verdik.

Şimdi de ben size soruyorum;

1)    Bana lütfen Kürtçe hariç, İngilizce, Almanca veya Rusça dillerinden birini, kız tavlamak kadarının dışında konuşabilen, ilçenin değerlerinden haberdar kaç mekan sahibinin (Çalışanlar değil) olduğunu söyleyiniz. (Bahsettiklerim esnaflardır. Ve Almancı diyerek aşağılamaya çalıştığımız insanlar hariç)

2)    Bana lütfen ilçeye, otellere, turistik tesislere veya dükkanlarımıza çalışmak amacıyla gelen personelimizden kaçının Khimaira-Bellerophontes hikayesinden, Likya yolundan, Phaselis-Termessos-Psidian ilişkilerinden haberdar olduğunu söyleyiniz. Bu yeterli değil. Hangi yabancı dille, bu konuları ne kadar anlatabildiklerini de soruyorum.

3)    Kemer’de Mustafa Ertuğrul caddeleri var. Bana söyler misiniz kaç yerli veya dış kökenli turizmcimiz Mustafa Ertuğrul’dan haberdar? Kaçı Mustafa Ertuğrul’un Fransız esirlere nasıl davrandığını biliyor? (Sayın Ramazan Kar’a sorun o cevap verecektir ama bir kişi yetmez) Ve tabii bu önemli konuyu yabancı dillerle anlatabilecek kaç kişi var?

Bakın şu an kış sezonu. Dükkanların çoğu açık. İçeride esnaflarımız veya onların görevlendirdiği personel var. Bazıları yabancı dil biliyor ama bakın ki ne yapıyorlar? Ben eminim. Ve bahse girerim ki; Onlar geçen yaz tavladıkları AB ‘li sarıgarı ile nasıl AB vatandaşı olunur konusunu çet yaparak konuşuyorlar.

Maalesef Hiç biri Kemer Mitolojisi hakkında tek satır bile okumuyor. Oysa Mısır’daki bir sıradan köylü, üzerinde Piramit resmi olan tişörtünü giymiş, şakır şakır konuştuğu İngilizcesiyle misafirlere Mısır tarihini anlatıyor. Çünkü o Mısır’lı Biz bir türlü Kemer’li olamıyoruz. Kemer’in geçmişini benimsememiş kişi Kemerli olabilir mi?

4)          Otellere girmek için CV verirsiniz ve sizden yabancı dil bilip bilmediğinizi sorarlar. Bildiğinizi yazarak yalan söylemiş olursunuz ve sizi bu konuda sınava sokacak kimse yoktur. Çünkü genel olarak insan kaynakları müdürü bile yabancı dilden bi haberdir.

Neyse siz o “Havaryu nevaryu” İngilizcenizle veya bir rus kızından kaptığınız “Sipasiba” veya “verbisdu” nuzla garson olursunuz. Aferin size. Başardınız ve iş buldunuz. En azından bir asgari ücretiniz garantidir. Ya Kemer? Kemer bu tipleri beslemek zorunda mıdır?

5)          Otellere sadece uç personel alınmaz. Yönetici de gerekir. Hepsi için yabancı dil ön koşuldur ama lütfen bana Kürtçe haricinde bir yabancı dili layıkıyla konuşup, gelen personeli eğitebilecek, lobideki bir turiste Selçuklu’dan kalma hanı anlatabilecek gece müdürü veya muhasebeci hatta, genel müdür gösterebilir misiniz? Vardır elbette ama kaç kişi? O KİŞİLER? KAÇ KİŞİLER?

Yazılacak daha çok şey var. Ama ben de biraz sonra Burada, Abu Dhabi’deki Rotana Beach otelinde düzenlenmiş uluslar arası turizm konferansına gidip Stratonikeia’da yaşanmış yasak aşkı anlatacağım. Bu yüzden son satırlarım olarak kabul edin.

Saygıdeğer Serhat bey.

Bazı yöneticilerin yabancı dil bilmediklerini ve onların nasıl yönetici olabildiklerini yazmama şaşırdığınızı, böyle bir şeyin olamayacağını söylüyorsunuz. Belki de benim doğruyu yazmadığımı düşünüyorsunuz.

Ben şu an Kemer’de değilim. Uzun bir süre, hatta bu yöneticiler yerlerini haketmiş kişilere bırakmadığı sürece gelmeyi de düşünmüyorum. Bana göre Kemer, bu yöneticilerle bitmiş, bitilmiş, bitirilen bir turizm destinasyonudur. Bir ümitsiz vak’a.

Şu an Kemer’deki bir depoda okunmayı bekleyen tamamı Kemer tarihi ile ilgili, yabancı dillerde 30 bine yakın kitap, Olympos’un tepesindeki tesisin isminin “Tahtalı 2365” olması, Bir Amerikalı yazarın PEGASUS adını kullanarak yazdığı kitaba tepkisiz olmak yeterli delillerdir. Hatta bana göre bunlara tepkisiz olmak Kemer adına işlenmiş bir SUÇTUR. Duyarsız olan herkesin yargılanması gerekir.

Şimdi sağınıza solunuza bir bakın ve bildiğiniz alt-üst düzey tüm turizmcileri gözden geçirin. İzleyin. Kaçı yabancı dili kız tavlama derecesinin fazlası ölçüsünde biliyor ve konuşuyor? Bu sorunun cevabını bulduğunuzda artık sizde bir şahitsiniz.

Yeni ve aydın beyinler gelinceye kadar ve Kemer’in terk edilmiş bir Teksas kasabası olmaması dileğiyle saygılar sunuyorum.

Ben bir Kemer dostuyum ve acı söylerim.

Ali Kemal Senan

************************

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari