KEMER’DE İLK YAZILARIM… Hüseyin SOYDABAŞ

Haziran 28, 2009 tarihinde tarafından  
TAKDİM YAZISI kategorisinde yayımlanmıştır.

Bir zamanlar SEKA diye bir yer, bir fabrika vardı İzmit’te. SEKA, SELÜLOZ ve KÂĞIT isimlerinin kısaltması, selüloz ise kâğıdın saptan, samandan, çaputtan ormandan ve bazı kimyasal maddeler ile sudan oluşan hammaddesiydi kâğıdın.
Kâğıt üretirdi SEKA. Türkiye’nin kâğıt gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılardı. Bugüne dek okuyan, yetişen insanların gelişimine katkısı vardı. Basılan dergiler, kitaplar SEKA kokardı. Hepimizin yetişmesinde emeği olan, ilk defterimizin, ilk kitabımızın kâğıdıydı SEKA. Yalnızca kâğıt üretmek değildi SEKA’nın işlevi. Sporda, kentin kültürel yapısında da önemli yeri vardı. Özetlemek gerekirse; İzmit dendiğinde akla SEKA gelirdi neredeyse;

İlk kâğıdı 18 Nisan 1936 yılında üretmişti, Genç Cumhuriyetin genç endüstrisi olarak. Ben o fabrikada dedemden, babamdan sonra üçüncü kuşaktım. 1970 yılında çırak olarak girmiştim SEKA’ya. SEKA demek iş, SEKA demek aş, SEKA demek yuva demekti İzmit için.

Benim için ise ayrı bir yeri vardı. Heyecan dolu ve yerinde duramayan yapımın en güzel ve gözde yeri orada idi. SEKA Matbaası. İşim değildi matbaacılık, bölümüm ayrı idi. Ama orada olmak, matbaa ve kâğıdı koklamak bir ibadetti benim için. Eritilen metallerden yapılan harflere bakmak ve ilk basılan gazeteyi elime almak.

Gazete on beş günde çıkan üzerinde 1 Kuruş yazan ve personele dağıtılan ve adı SEKA POSTASI olan bir güzellik abidesiydi. Allah Rahmet Eylesin, Naci Girginsoy yönetiminde çıkardı. Benim on dört, on sekiz yaş gözümde en büyük propaganda aracıydı. Yıl 1970 idi.

Yıllar yılları kovaladı. Ben bu defa Kemer TEKEL’de idim. Zannediyorum ilk yazı mı, içki ve TEKEL Ruhsatı ile ilgili olarak Ayışığı Gazetesine yazmıştım.

Daha sonra, 2005 yılında Bizim Kemer Dergisi ve www.bizimkemer.com sitesi.

Şimdi ise şu an bu satırları okuduğunuz ekemer sitesinde yazıyorum. Yönetimden rica ettim, eski yazılarımı bu sitede bir köşede toplamama izin verdiler.

Yazılar eskimez. Hele basiretsiz yöneticilerin bir kader, sorunların bir dağ olduğu bu yörede hiç eskimez. Hep aynı aylarda, hep aynı sorunlar ve haberler vardır basında. Yöneticiler ve başkanlar hep aynı demeci verir ve açıklamayı yaparlar hep aynı aylarda. Hala o 2005 te yazdığımız çöp oradadır, kaçak inşaatlar hep aynı adamlarındır. Nalıncı keseri hep aynı kişilere doğru yontar ve Kaymakamlar, Valiler hep aynı umutla gelir, hep aynı hüsranla giderler.

Evet, ben eski yazılarımı bu köşede tekrar yayımlayacağım. Her zaman okuyabilir, her zaman yorumlayabilirsiniz.

Numarasız gözlük gibidirler. Her göze iyi gelir.

Sevgi ve saygılarımla…

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KEMER’DE İLK YAZILARIM… Hüseyin SOYDABAŞ” adlı makaleye 2 yorum yapilmis
 1. İsmail Özdemir dedi ki:

  Buradan Nazım Körçeşme Beyede selamlarımı iletmek istiyorum.
  O bizim kahramanımız idi, sizin yazılarınızı okurken onu anmamamız imkansız.
  Allah yolunu açık etsin.

 2. Çağatay ÖZCAN dedi ki:

  Sevgili Soydabaş

  Elektrik atölyesinde yaşananlarıda yazsana akşamları keyiflenerek okuyalım

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari