KÜRT SORUNU VAR MIDIR?

Eylül 7, 2009 tarihinde tarafından  
KAOSUN EŞİĞİNDE - Süleyman TURAN kategorisinde yayımlanmıştır.

      Öncelikle, Güneydoğu’ da yaşanan olaylara bakıp “Türkiye’ de Kürt sorunu vardır” demenin çok sakıncalı olduğunu belirtmek istiyorum.

       Şayet, Türkiye’ de Kürt sorunu vardır denirse, felsefi ve politik olarak şu anlaşılır: Devletin Kürtlerle, Kürtlerin devletle sorunu vardır. Dahası devlet, Kürt kökenli insanlara sistematik baskı uygulamaktadır.

       Bu deyimi kullanan insanların bir bölümünün sonucundan habersiz olarak bu söylemi seslendirdiklerini biliyorum. Ancak başka bir kesimin, özellikle de Kürtçülerin, bilinçli olarak bu ifadeyi kullandıklarını ve ülkenin üniter yapısına kastları olduğunu düşünüyorum.

      Bu söylemle ilgili şaşırtıcı bulduğum başka bir nokta daha var. Mesela bazı parti başkanları bu ifadeyi kullandıkları zaman, her nedense danışmanları veya diğer yetkililer tarafından uyarılmazlar.

İfadenin oradaki olayı tanımlamadığı ve kastını aştığını liderlerine anlatmazlar. Kapalı kapılar ardında anlatıyorlarsa bile sözlerini dinletemedikleri kesin. Zira aynı politikacılar, yıllardır bu ifadeyle sorunu tanımlamaya devam etmektedirler.

       Bana göre Kürt sorunu yoktur. Çünkü Kürtler üzerinde sistematik bir devlet baskısı mevcut değildir. 1980’ deki askeri yönetim zamanında, Kürt dili ve kültürü üzerindeki çeşitli kısıtlamalar bile, bu ifadeyi kullanmayı gerektirecek ölçüde olmamıştır.   

       Türkler, Kürtleri eziyor iddiasının felsefi, politik, siyasi bir alt yapısı yoktur. Bu iddia, Avrupalılar tarafından sık sık dile getirilen içeriği boş bir safsatadır. Kaldı ki Anayasamızda Türk tanımı, Türk ırkından olan insanlar için değil, Türkiye’ ye vatandaşlık bağı ile bağlı yurttaşlar için kullanılan bir deyimdir ki aynı zaman da Kürt kökenli insanları da kapsar. Eğer Batılıların kastettikleri şey, Türk ırkından olanlar, Kürt ırkından olanları eziyor ise şayet, bu da aynı şekilde doğru olmayan bir yaklaşımdır.

      Olaya sınıfsal açıdan baktığımızda, durum daha da net olarak anlaşılacaktır. Diyelim ki vatandaşımız Kürt kökenli bir işadamı. İstanbul’ da yaşıyor. Holding patronu. Herhangi bir şirketinde asgari ücretle çalışan Türk kökenli işçinin durumunu, patronuyla kıyaslayalım: Sınıfsal olarak kim kimi ezmektedir? Asgari ücretli gariban bir işçi holding patronunu hangi enstrümanlarla, nasıl ezebilir?

Daha da önemlisi Kürtler üzerinde sistematik baskı olsa, Kürt kökenli biri bu düzeye nasıl gelebilir? O konuma gelene kadar, önü bir şekilde kesilmez mi?

      Ya da mesela Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan olan Kürt kökenli insanlar nasıl oluyor da bu konumlara gelebiliyorlar? İddia veya ima edildiği gibi sistematik bir baskı olsa, daha alt düzeyde görevlerde iken, bu konumlara gelmemelerine yönelik manevralar yapılmaz mı?

      Öte yandan, “doğudaki insanlar eziliyor ve bu durum devletçe bilinçli olarak yaratılılıyor” şeklindeki ifadelerin bir tutarlılığı yoktur. Kuşkusuz ki ülkemizin doğusunda ekonomik olarak geri kalmış pek çok köy ve kasaba vardır. Ancak aynı düzeyde yoksulluk yaşayan insanlar, Türkiye’ nin hemen her  bölgesinde mevcuttur.

Hatta insanların gıpta ile baktığı, Türkiye’ nin en önemli turizm kenti Antalya’ nın kırsal kesimde bile, doğuyu aratmayacak fakirlik düzeyinde yaşamlarını sürdüren insanlar vardır. Kaldı ki kendi köyünü, kasabasını bilinçli olarak geri bırakan bir devlet, dünyada mevcut değildir; gelecekte de olmayacaktır. Böyle bir iddianın hiçbir mantıklı dayanağı yoktur.

      Aslında bu konu ile ilgili onlarca örnek verilip, yüzlerce sayfa yazı yazılabilir. Ancak daha fazlasına gerek görmüyorum ve sadece diyorum ki:

Türkiye’ de Kürt sorunu yoktur. Sadece emperyalist güçlerin, o bölgedeki feodal yapıdan kaynaklı, ekonomik ve sosyal kökleri olan problemlerinden yararlanarak; içyapımızdaki bazı güç odaklarını politik satrançlarına alet edip, Türkiye’ yi zora sokma ve Türk düşmanlığı egolarını tatmin etmeye çalışmaları sorunu vardır.

Artık bu gerçeği Türkiye’ nin içyapısındaki herkesin görmesi zamanı gelmiştir.

 • Netinial Internet

Yorumlar

“KÜRT SORUNU VAR MIDIR?” adlı makaleye 8 yorum yapilmis
 1. seyran tinmaz dedi ki:

  Yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum fakat doğu ve güneydoğu anadolu’ki sefalet,cahillik ve yıllardır bitmeyen savaşaların belli çıkar odaklarının politikalarınin sonucu olduğunu düşünmekteyim..Bu politikalar olmasaydı şimdi nüfus patlamalarıyla ve göçlerle büyük metropollerde yaratılan cahil,sorgulamayan yığın yaratılabilirmiydi?Belli bir kesim nasıl silah ve uyuşturucu ticaretinden para kazanabilirdi?Sorgulamayan bir toplumun sırtına nasıl o kadar vergileri bindirip istedikleri partiye oy attırabilirlerdi..?Dünya’da bilinçli bir şekilde yarayılan bilinçsizliğin olduğunu düşünüyorum..
  Saygılar

 2. doğuş özan dedi ki:

  Yaklaşamınız gayet anlaşılır olmuş sn. Turan. Lisede ve üniversitede onlarca kürt arkadaşım oldu. Okula aynı şekilde girip çıktık, aynı sorularla sınav olduk, aynı kantinlerde zaman geçirdik kısacası aynı ortamdaydık. Ama görüyoruz ki devletimiz milletine o kadar uzakki bunların hiçbirini görememiş. Yada görmek işine gelmemiş. Madem ki kürt sorunu var, böyle milyonları içine alan bir sorunun bir kaç ay içinde peydah olmuş olacağına inanmıyorum. Ben iki türlü düşündüm: Son yerel seçimlerde doğudan umduğu oyu alamayıp DTP engeline takılan AKP, gelicek genel seçimlere yatırım amaçlı bir çalışma yapmakta. Yada ABD,AB ve İsrailin başrollerini paylaştığı Büyük Ortadoğu Projesini milletinin çıkarlarını hiçe sayarak olmayan sorunları varmış gibi gösterip dikkati dağıtmak, birlik ve beraberlik duygusunu yok edip direnişi kırmak, İsrail için vaat edilmiş topraklara ulaşmalarını sağlamak, ABD için yeni petrol kaynakları ve Orta Doğuda kalıcı olarak söz sahibi olmalarını sağlamak ve son olarak AB için yakın doğuda tehlike olarak görülen Türk milletini yok etmek için planlanan bir oyunun başlangıcına destek olmasıdır.

 3. Dadaloglu dedi ki:

  Turkiyenin en buyuk sorunu KüRT SORUNUDUR, ben Türk oglu Türk olarak kendi ulkemde azinlik muamelesi gorurken, benim koyume daha 12 sene once elektrik gelmisken, askerde bu vatan icin kolumu bacagimi ardimda birakip gelirken, halkim copten ekmek toplarken turkiyenin en buyuk Sorunu KÜRT SORUNUDUR,
  10 sene bir ulkenin cumhurbaskanligini yapan( ozal) ve dugunlerinde geline 70 kilo altin taki ve calgicilara torba torba eroin parasi amerikan dolari sacan , dagda bir zamanlar terorist iken simdilerde mecliste oturan, ulkemin genclerini cocuklarini eroinle, hapla, esrarla zehirleyen, bir gurup israil usagi zavallinin haklarini savunmaliyiz,( bir ulkeye cumhurbaskani olmus bir kesimin daha nasil bir hakki kaldiysa ? rahatlik batti hakki hakki diye diye bir gun PALA HAKKI yi alacaksiniz ve acilim neymis nasil acilinirmis anlayacaksiniz,!!) ,,,bu hakki manyaklarini sevin ve onlara sefkat gosterin, zamanla ilginiz ve sefkatiniz ile acilim dertlerinin kalmadigini goreceksiniz, kendiliginden acilacaklar,,bizler turk oglu turk olarak gebersekte sorun degil, yeter ki israilin projeleri adim adim ilerlesin,,

  uslubumun geregi herkesten ozur dilemem gerekir,,ama dilemiyorum ve dilemeyecegimde turkiyenin sozde ulusal kanallarindan gunde 3 4 saat acilim sacilim gibi alcakliklarla milletime bana hakaret edilirken kufur edilirken ,edep ahlak kurallari ayaklar altina alinirken bunlari yapanlara saygili davranmak beni saygidan tiksindirecektir,

  hainlikliklerine isim bulamayan ACILIM sahtekarlarina baska bir uslupta hitab etmek elimde degil,
  illaki bir seyler acacaksaniz ILK ONCE HALKIN AGZINI ACIN, PROTESTOLARDA ,ELESTIRILERDE KORUMALARINIZLA VATANDASIN AGZINI KAPARKEN 4 5 TANE ISRAIL KOPEGININ DEMOKRATIK ACILIMI DERDINE DUSTUNUZ KI O KOPEKLER ASLA KÜRTLERIN TEMSILCISI OLAMAZ, ONLARDA SIZLER GIBI AYNI KÜRTLERI SEVIYORSAN ILK ONCE AGALIK DUZENINI KALDIR, 3 5 TANE AGANIN YAKASINA SARIL VE TOPRAKLARINI ASIL SAHIPLERINE DAGIT,,, AMA SIZIN NIYETINIZ KURTLERIN REFAHI DEGIL,,,ISRAILIN BOB HIZMETKARLARISINIZ,,,HAKKINIZDA CIKAN MUSANIN COCUKLARI ISIMLI KITABIN BIR FANTAZI URUNU OLMADIGINI HERGUN DAHA NET ANLIYORUZ,,ECEVITIN KARISI YAHUDI OLDUGU HALDE SIZIN KADAR ISRAIL USAKLIGI YAPMADI !!!

  GELELIM SANA SECMENNNN,,,HER SECIM VAKTI 50 SENEDIR BELLI BASLI 3 5 PARTININ 3 5 LIDERININ KUCAGINA OTURMAKTAN BIKMADIN,,,AYNI YAHUDI DEGNEGIYLE AYNI DAYAGI 3 5 BELLI BASLI PARTI LIDERINDEN YEMEYE DOYAMADIN,,,BIR KOYUN EDASIYLA HER SEFERINDE AYNI TUZAKLARA DUSTUN, USTELIK SUSTUN !! BIR MAIL ILE DAHI OLSA YETKILI KURUMLARA HOSNUTSUZLUGUNU DILE GETIRMEDIN,,,
  SEN SECMEN !! SANMA KI SEN MASUMSUN,,YILLARDIR VERDIGIN OYLARLA BUNCA SEHIDIN KANI SENINDE ELINE BULASTI,
  BELKIDE BUGUN HALK OLARAK BUNUN BEDELINI ODUYORUZ,,,!!!!!!!!

  BU YAZININ TUM SORUMLULUGU SAHSIMA AITTIR.

 4. cem cihan dedi ki:

  yıllardır insanların söylediği birşey var kürt sorunu dış odaklı güçlerin işi biz kardeşiz vb vb vb… ama gelin görün ki bu kardeşler 4000 köyü yaktı boşalttı,binlerce faiili meçhul cinayet ,binlerce infaz ,cezaevlerindeki işkenceler ,jitemin saldırıları,çocuklarının gözleri önünde vurulan babalar,ve daha neler olmadı ki… batıdaki elektiriği olmayan köyleri bu meselede örnek vermeniz komedi tek kelime ile,gelişmişlik ayrı birşey.bizim burda dediğimiz hak ve özgürlükler ,anayasal güvence .peki bu devlet bu kadar zekiyse neden bu sorunu çözmedi de emperyal güçlerin eline düştü. kürdün cahiliyle başedemiyoruz okumuşuyla nasıl ederiz diyen fevzi çakmaklardı…, tek millet ,tek ulus düşünceleri ortada. hele ne mutlu türküm diyene gibi bir kavram bu üklede yüzyıldır hayatta .ülkenin tarihini az olsa bilen bunun uzun soluklu bir sorun olduğunu anlar ve çözüm için uygulanan yöntemleride görür. insanın doğasında vardır herkes kendi dilini ,kültürünü ,geleneğini yaşamak ister . çok basit alt kimliklerin haklarını verin ,anayasal güvence sağlayın doğu batı kürt türk ,alevi sunni hele bir ayrım yapmayın bundan sonrda sorunlar sürüyorsa walla billa siz haklısınız. yazılacak daha çok şey var ama bence tarihimizi iyi okursak çok şey anlarız…

 5. Erkan Karaçay dedi ki:

  Kürt sorunu var mıdır, yok mudur? yorumumu yazacağım ama öncelikle şunu belirtmek istiyorum. sadece siz değil, tüm yazarlar için geçerlidir bu: yazılarınıza yazılmış yorum bulamazsınız, ya da yazılsa bile 2 cümle bişi yazılıp geçiştirilirken, mevzu Kürtler olunca insanlar destan yazacak şey buluyorlar.Ve öylesine yazıyorlar ki sanki işin ihtisasını yapmış profesör edası var çoğunda. Anlayacağınız ağzı olan konuşuyor (konuşmasın mı, konuşsun tabi; ama empati yapmaktan acizse susmasını yeğlerim). Şimdi gelelim var mı yok mu? sorusuna. Sayın Turan adına ne derseniz deyin Türkiye’de Kürtlerin ciddi anlamda bir kimlik sorunu var ve bu sorun kabul edin ya da etmeyin devlet baskısı altında, askeri ideolojinin tutsaklığında hep ezildi ve asimile edildi. Kürtçeye ve Kürtlere yaşam alanı olarak sadece evde konuşabilirsin mantığına siz ve yorum yazanlar konuşma özgürlüğü diyorsanız, o da sizin özgürlük anlayışınız. Kürtler bu ülkede işadamı da oldu, cumhurbaşkanı da; evet ama bu konuma ancak Kürt olduklarını gizleyerek ulaşabildiler. Hiçbir zaman bu ülkede ben Kürdüm diyerek siyasi kariyeri yükselmiş bir politikacı, iyi paralar kazanmış devlet destekli bir işadamı bulamazsınız. Bu, bu kadar nettir. Ben Kürdüm diyemeden, hem kendini hem de toplumu kandırarak yaşamanın kişinin psikolojisinde yarattığı travmaya değinmeyeceğim bile. İşte bu noktada Türklerin empati yapması gerekiyor. Empati yapamamaktan kaynaklanıyor zaten bu sorun. Ölümlerine sebep olunan İstanbullu Serap için Kürtlerin ciğeri yanmıyorsa ya da Diyarbakırlı Aydın için Türklerin içi sızlamıyorsa ortak acılardan ve ortak değerlerden bahsetmek mümkün olamaz. Ölenin kim olursa olsun, hangi taraftan olursa olsun neticede “insan” olduğu ve insan olduğu için yaşamaya hakkı olduğu düşünülemezse, dile getirilemezse yaşama hakkına karşı göstermiş olduğumuz hoşgörünün yerini “ölüme hoşgörü” almaz mı?
  Eğer Türkiye’de Kürt fobisi olmasaydı, Kürt dili 90 yıldır eğitim dili olarak okutulsaydı bugün dağa çıkan cahiller diye hitap edilenler olmazdı (cahiller mi, o da kuşkulu; çünkü bakıyorsunuz birçoğu tahsilli). Kürt sorunu diye birşey vardır ve bu Kürt dilinin yaşatılması ya da yaşatılmaması sorunur. Bir dili yaşatmanın da tek yolu vardır, o dilde eğitim ve kamusal alanda kullanılması. Bu ülkede Kürt sorunu da vardır, Alevi sorunu da vardır, Katı Laiklik sorunu da vardır. Türk kimliğini tüm halkların birleştirici unsuru olarak göstermeye çalışmak çok büyük yanlışlıktır. Çünkü göstermeye çalışılan üst kimliğin Türk ırkına işaret ettiği çok açıktır, bu da diğer ırkları yok saymaktır, sistemetik olarak yutmaktır. Kürtler, Osmanlı ismi altında 600 sene hiç şikayet etmeden yaşadılar. Niçin? Çünkü Osmanlı diye bir ırk yoktu. Zaten Osmanlıyı doğuda da Balkanlarda da güçlü kılan ve ömrünü uzatan buydu. Tek bir ırka vurgu yapmış olsaydı 60 yıl bile varlığını sürdüremezdi. Birleştirici olunacaksa başka devletlerden korkmak yerine, onlara laf olsun diye taş atmak yerine; onlar nasıl başarıp aşmışlar bu konuları, bunu incelemek lazım bence. Baykal ve Bahçeli gibi yıkıcı konuşmak kolay, çözüm odaklı konuşmanın vaktidir bugün. Yoksa, 90 yıldır Kürt yok diyip bugün bunu kabul etmek, bir 90 yıl daha Kürt Sorunu yoktur deyip 90 yıl sonra bunu da kabul etmek zaman kaybı ve tarihi acılar getirmekten başka birşeye yaramayacaktır. Umarım yorumumuz silmezsiniz 🙂

 6. Anonim dedi ki:

  Ne olur sevgili arkadaslar,biraz bilinclenelim,bizim zavalli politikacilarimiz Ataturk’ten sonra hep menfaatlerine hizmet ettikleri icin ,guzel ulkemizi bu karanlik noktalara suruklemislerdir.Dis odakli dusmanlar,ic odakli dusmanlar,istikrarsiz politikacilar,egitimsiz siyasiler,her seyi o koltuk zannedip sadece koltuk kaybetme korkusu ile yasayan nice iktidarlar ,iste geldigimiz nokta bu maalesef. Ben politikacilara zavallilar gozuyle bakiyorum.Ulkemizi ele gecirmek isteyen guclerin gudumunde yasayan zavallilar veeee egitimsiz ve bilincsiz yasamak zorunda birakilan zavalli halk. Fakat en acisida dayatilan hic bir seyi sorgulamayan vatandaslar.
  Nur

 7. Anonim dedi ki:

  kürt sorunu yoktur. varsa ispatlasınlar onlarda alış veriş merkezlerine gidiyor uçağa biniyor metroya biniyor türk parası kullanıyor türk askeri onuda onun askeri türkü de koruyor nerde burda kürt sorunu yoksa sen kürtsün dur burası yasak türklere serbestmi deniliyor.kendi kendilerine sorun yaratıyorlar. bence sorun yok

 8. DUATEPE dedi ki:

  Dogu ve Güneydogu anadoludaki gerçekler birazda Yöre halkından kaynaklanmıyormu..
  Tarihin her döneminde İsyan eden baş kaldıran durumundalar.. Egitmek için Ögretmen gönderirsin döverler öldürürler) memur gönderirsin huzur vermezler Asker gönderirsin Şehit ederler.. Elektrik benim köyümde parayla bu bölgelerin cogunlugunda tellere Kanca atarak kaçak kullanırlar.. Medeniyeti kendileri sitemezler.. CAHİL kalmaları AGA nında işine gelir.( vur abalıya Misali Aga ne derse onun yapmak zorundadır.. DEVLETE Baş kaldıracagına AGAYA Baş kaldırsaydı Kalkınırlardı.. Kaçakcılı ta bunlarda her nevii.

  Gelelim ANADOLUMA Dogu ve Güneydogu Anadolu Halkından ve Köylerinden daha cok Madur olan Köylerimiz var İMECE geçinirler ekmegi paylaşırla ŞÜKÜR ederler Ama DEVLETE de İnançlarınada İSYAN etmezler Baş kaldırmazlar..
  İşte Bu Farklılıgı ( Kürt Sorunu vardır diyenler) yapmaktadırlar Bu halkın sırtından Kan emici Medya Köşe başı yazarları Provoke etmektedir..
  Bu Cahil halkta Kürtçe dille kendini kandıran u ŞÖVEN lerin peşinden gitmektedir..bir erkek 4 Kadın 20 üzerinde Cocuk ( Cogunun adını bilmeyen baba var) Böyle bir toplumun Sorunları olur elbet..
  ( Ülkesine İhanet eden ELEBAŞINA ADA TAHSIS EDEN Dünyada emsali olan bir Ülke varmıdır) ?
  terörde bitmez Kürt sorunuda bitmez..Namus cinayeti işleyene müebbet.. Asker öldürene 17 kez Pişmanlık yasası ( İtifrafcılık yasası) Muhbirlik yasası cıkartırsanız olacagı budur..O Yöre halkından daha ne bekleyebilirizki
  Gündüz devletten gece PKK dan yana olur Kıvıttırırsa Soruynu elbet kendi yarattıgı için Çözülmez..
  Sizce bitermi?
  Saygılarımla..

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari