MEVSİMSİZ KAR AŞKLARI

Temmuz 20, 2009 tarihinde tarafından  
KAOSUN EŞİĞİNDE - Süleyman TURAN kategorisinde yayımlanmıştır.

Bazı aşklar vardır, mevsimsiz yağan karlar misali… Baharın sıcak günlerine doğru, kısa süreli, geçici bir soğuğun yardımıyla yağan ve sıcacık bahar güneşinin ortaya çıkışıyla hemencecik dirençsizleşen; tüm çabasına rağmen eriyen mevsimsiz kar benzeri aşklar…
Erkeğin rastladığı kadın, doğru kişidir belki ama ne şartlar, ne konjonktür ne de yazgısal motifler uygundur bu aşkın yaşanmasına…
Tanışmışlığın hemen ertesinde, dünyevi koşullardan dolayı ayrılık gerçekleşir.
Sonrasında ise, hikayenin iki kahramanını ucu ışıksız karanlık tünellere sürükler mevsimsiz kar aşkları. İki taraf da depresifleşir. Hayatla olan bağları kısmen gevşer. Uyku düzenleri alt üst olur.
Ama yıllar sonra geçmişe dönüp bakıldığında, en iyi yâd edilen, damaklarda en iyi kalan aşklar, mevsimsiz kar aşklarıdır. Geçmişte, çok kısa sürmüş o unutulmaz anlar, onlarca kez yad edilir. Pişmanlık yoktur ama, her iki tarafta da, iç acıtıcı bir burukluk ve feleğe isyan duyguları hâkimdir.
Bilge biri, dert yanıyor ve aşkla ilgili olarak yaşadığı bir anekdotu aktarıyor: “Onunla ilk göz göze geldiğimde, Evren’ deki her şey dondu. Adeta metafizik bir özellik kazandı. ‘Donmuş şeyler kümesi’ ne dönüştü.
Saçları sap sarıydı. Gözleri yem yeşildi. Onu ilk kez, beş yıldızlı bir otelin resepsiyonunda gördüm. Orada çalışıyordu. Ve o anda hayat durdu benim için. Her şey dondu. İkimiz de bakakaldık birbirimize… Çıt çıkaramıyorduk. Ağızlarımız bantlanmıştı sanki. Sonra bir ara sarsılıp kendime geldiğimde, göz ucu ile isimliğine baktım. Cristelle yazıyordu.
Ertesi gün tanıştık. Avrupa’nın mütevazı bir kentinde dünyaya gelmiş bu matmazel, o kadar ince düşünceliydi ki kelimelerle anlatamam…
Kendisine, lafı eveleyip gevelemeden, açılıverdim. O da çok normal karşıladı durumu. Ancak belli şartlardan dolayı tanışmışlığımız ciddi bir boyuta taşınamadı. Sonra o, ülkesine döndü. Bu durum yıllar yılı, içimde ukde olarak kaldı. Daha sonraki dönemde, ne zaman bu isimde biriyle tanışsam, aklıma hep o kız gelmeye başladı. Acaba şimdi ne yapıyor? Keyfi nasıl? İletişim bilgilerini de kaybettiğimden, hep merak eder dururum.”
Birbirini çok içten ve hararetli duygularla seven insanların dünyevi şartlardan dolayı ayrılmaları üzüntü vericidir.
Belirtmem gerekir ki, maalesef, hayat her şeyin iç içe geçtiği bir karmaşıklıktan ve kaostan ibarettir. İyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış, paylaşımcı-bencil, birliktelik-ayrılık, hep yan yana… Ve hayatta çokça sıkıntılar var, insanoğlu için. Bir kumarbazın dediği gibi: “KARTLAR HİLELİ AMA KENTTEKİ TEK OYUN BU.” Durum, özetle budur.
Genelde, büyük aşkların, evlilikle sonuçlanmamasının sebebi de yine ‘kartların hileli olmasındandır. Örneğin, Mecnun, Leyla’ ya âşık olduktan kısa süre evlenselerdi ve bir ömür boyu mutlu olsalardı, bugün bu kadar meşhur bir aşk hikâyeleri olur muydu?
Büyük aşklar, hep mevsimsiz midir? Kesin bir cevap vermek zor. Tek temennim herkesin mevsimli bir aşka rastlaması ve çok mutlu olması.

  • Netinial Internet

Yorumlar

“MEVSİMSİZ KAR AŞKLARI” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Deniz dedi ki:

    Bence herkes tatmalı o aşkları diye düşünüyorum canı yanmalı tabiri caizse ki kıymetini bilsin karşısına çıkan değerlerin keşkeler olmasın hayatıda ne yaşamak gerekiyorsa ve nasıl yaşamak gerekiyorsa öyle yaşasın insan
    Saygılar

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari