Mustafa GÜL İLE RÖPORTAJ-Leyla YAĞMURLUGİL YÜKSEL

Ağustos 3, 2009 tarihinde tarafından  
RÖPORTAJHABER kategorisinde yayımlanmıştır.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Kemer gündemiyle ve hakkındaki iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Turizmden siyasete, projelerinden Kemer’de yaşanan sorunlara kadar birçok konuya değinen Başkan Gül, son günlerde kendisini hedef alan eleştirilere de sert yanıt verdi. Kındılçeşme ve Kemer’in çeşitli yerlerine yapılan büfelerle ilgili de açıklamalarda bulunan Gül, “Kemer öyle bir değişecek ki, seneye buraya gelen insanlar ‘Biz herhalde yanlış yere geldik’ diye düşünecekler” dedi. İşte gazeteci Leyla Yağmurlugil Yüksel’in özel röportajı…

29 Mart’ta bir yerel seçim süreci yaşadık. Seçimleri 2 bin 500 oy farkıyla kazandınız. Görevi teslim aldığınız günden bu güne kadar neler değişti; bu anlamda öncelikli hedefler nelerdir?

Geçen sene turizm sezonu zaten sıkıntılı geçti. Bu sene de ekonomik krizden dolayı daha kötü geçeceğini biliyorduk. Bizim ilk hedefimiz turizmi Kemer’de kalkındırmaktı. Bu amaçla yola çıktık. Burada yerel seçim sürecinde iki fikir yarıştı: Bunlardan biri magazinciydi; diğeri ise projelerini ortaya koydu. Sonuç olarak seçimi proje kazandı. Biz de bu projelerimizin arkasındayız. Yoksa kimin Belediye Başkanı olduğu o kadar da önemli değil. Önemli olan hizmet yapmaktı. Biz de hizmet yapacağımız konusunda güven verdiğimiz için, 2 bin 500 oyla seçimi kazandık.

Belediyeyi aldığımızda Belediyenin içi tamamen boştu. Belediye Başkanı Özel Kaleminden 2 milyon TL gibi bir para harcamıştı. Belediyeyi 9 milyon TL borçla aldık. Kemer Belediyesi adeta bir bataklık haline gelmişti. Çalışan personel bile çalışma isteğini yitirmişti. 1994–1999 yılları arasında “Kemer’de doğan bir çocuk 2 bin 500 dolar parayla doğuyor” deniliyordu; şimdi ise “Kemer’de doğan çocuk 2 bin 500 dolar borçla doğuyor” deniliyor. Biz, gelinen bu noktayı tekrar eski haline getirmek için çalışıyoruz.

Seçimden sonra önemli bir gerçek daha ortaya çıktı: Kemer’de yaşayan insanların yüzde 95’i Kemer Belediye Başkanının makamını bilmiyormuş. Bu insanlar makama giremiyordu. Şimdi ise her şey değişti. “Kemer Belediyesine girdiğiniz zaman, -benim odam da dahil- bir odanın kapısını kapalı görürseniz tekmeyle açın. Bunu yapmazsanız sizi Kemerli olarak görmem” demiştim. Şimdi şeffaf bir şekilde hizmet veriyoruz.

Seçimden hemen sonra ilk işiniz “Aşk Heykeli”ni Çınarlı kavşağından kaldırmak oldu. Heykelin kaldırılmasıyla ilgili Türkiye çapında çok olumsuz eleştiriler aldınız. Hatta kampanyalar başlatıldı. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

Aslında heykel konusunda aldığımız olumlu tepkiler daha fazlaydı. Göreve geldiğimizde ilk işimiz heykeli Çınarlı kavşağından kaldırmak oldu. Heykel çok medyatik bir heykeldi. Biz de bunu kullanarak Kemer’in reklamını yaptık. Ayrıca benim MHP’li oluşumun da etkisi oldu. Bunlar bir araya gelince Kemer’in çok iyi reklamını yaptığımızı düşünüyorum. Bu nedenle yapılan tüm eleştiriler için teşekkür ediyorum. Bugün bütün otellerde yüzde 60’a varan yerli turist doluluğu yaşanıyorsa, heykelin bize çok faydası olduğunu söyleyebiliriz.

İnsanlar merak ettiler ve geldiler. Bunun yanı sıra Kemer’de yaşayıp da bu heykelin kaldırılmasını istemeyen kimseye rastlamadım. Kemer’in göbeğinde böyle bir heykelin işi yok. Bu yüzden heykeli plaja yakın bir noktaya aldık. Çünkü orada insanlar zaten plaja giriyor, üstsüz de güneşlenebiliyorlar. Ama eski yeri çarşının içiydi ve bu heykel oraya uygun değildi. Bu heykel yüzünden kavşağın adı “porno kavşağı” olmuştu. O dönemde Sayın Hasan Şeker heykelin açılışına bile katılmadı. Çok savunduğu bir şeyin açılışına neden katılmadı?

Önümüzdeki dönemde Kemer’de neler değişecek? Ne gibi projeler var?

Kemer için çok çeşitli projelerimiz var. Kemer’in gidiş geliş yolunu ayıracağız. Otellerin üstünden, yeni açılan yerden geliş yolu, şu an otellerin arasından giden yolu da gidiş yolu yapacağız. 15 metre genişliğinde yaya yolları, bisiklet yolları olacak. Aslanbucak ve Kuzdere’de halkımızın gidebileceği, zaman geçirebileceği mekânlar oluşturacağız. Kemer’e portakal, nar ve çınar ağaçları dikeceğiz. Kimse kusura bakmasın. Biz hurmacı veya palmiyeci değiliz.

Kemer’in parke taşlarını da komple değiştireceğiz. Futbol sahası, tenis sahaları gibi projelerimiz var. Ayışığı koyunu kurtarabilmek için orayı tam ada yapacağız. Girişini kırarak orayı tam ada haline getireceğiz. Orayı bir kordon boyu gibi yapmayı düşünüyoruz. Turizmi 12 aya yaymak için ne gerekiyorsa yapacağız. Şu an yeni evlenecek bir çift ne kadar heyecanlıysa biz de ekip olarak Kemer’e hizmet etmek için o kadar heyecanlıyız

Şimdi tüm bu projelerimizi hayata geçirmek için sezonun bitmesini bekliyoruz. Ekimden sonra kazmayı vuracağız. Heyecanla sezon sonunu bekliyoruz. Kemer öyle bir değişecek ki, seneye buraya gelen insanlar “Biz herhalde yanlış yere geldik” diye düşünecekler.

Kındılçeşme kamp alanının özel sektöre devredilip halkın kullanımına kapatılması gündeme geldi. Kındılçeşme ile ilgili olarak seçimden önceki sert tavrınızı, seçimden sonra göstermediğiniz gibi iddialar var? Bu iddialara ne diyeceksiniz?

Evet, seçimden önce Kındılçeşme ile ilgili rakiplerimizin yaptığı planları ilk ortaya çıkaran ve tepki gösteren kişi ben olmuştum. Hala da bu tavrım devam ediyor. Ama geçtiğimiz günlerde buraya Turizm Bakanı geldi. Kendisine de bu konuyla ilgili sıkıntımı anlattım: “Onayı siz verdiniz, bu işte yokum diyemezsiniz” dedim. Biz bu konuyla ilgili İdare Mahkemesine dava açtık. Şimdi yeni bir proje getirdiler. Kındılçeşme’nin yarısı işletmeye, yarısı da halka ait olacak. Bu proje Ekim’de başlayacak. Tabi o zamana kadar İdare Mahkemesinden durdurmaya yönelik bir karar çıkarsa, biz de gereken neyse yapacağız. Çıkmazsa da zaten yarısı halka ait olacak.

Kemer’de giysi pazarının yeri ile ilgili bir takım sıkıntılar yaşandı. Pazaryerinin farklı bir noktaya taşınması gündeme geldi. Şu an böyle bir değişiklik planlanıyor mu?

Öyle bir değişiklik gündeme geldi. Ancak daha sonra, pazar esnafının çoğu yerlerinden memnun olduklarını söylediler. Ama tabi turist oraya alışana kadar esnafların da sabır göstermesi gerekiyor. Zaten orası kalıcı değil. Biz orayı Adliye binası için düşündük ve istedik. O zamana kadar en azından turistin Kemer’de gezmesi, çarşıya inmesi için pazaryerini bir fırsat olarak görüyoruz.

Kemer’de en çok eleştiri alan konulardan biri de büfeler. Seçimlerden sonra Kemer’in büfeler cenneti olduğu konuşuluyor. Bu konuda sizin düşünceleriniz de merak ediliyor…

Biz Kemer Belediyesini 11 milyon TL borçla aldık; bu borcu 9 milyona düşürdük. Benim bu borcu ödeyebilmem için masrafları kısmam, gelirleri arttırmam gerek. Hem bu nedenle hem de güvenlik açısından büfelere izin verdim. Çünkü büfeleri işleten insanlar, aynı zamanda o parka da sahip çıkıyor. Oranın güvenliğini de sağlıyor. Bakın İstanbul’da turisti kalbinden bıçakladılar, turizme ne kadar zarar verdi. Bu yüzden bizim için önemli olan ilk önce Kemer’in huzuru.

Bu arada son günlerde Kemer medyasında “Kurtlar Vadisi Kemer” adı altında siz de eleştiri yağmuruna tutuluyorsunuz ekibiniz de…

Biz mütevazı bir bütçeyle seçime girdik. Gazetelere reklam, ilan veriyoruz. Ve bunların parasını da ödüyoruz. Ama bunlar dışında tamamen kendi özel borçları için birileri para isterse tabii ki vermiyoruz. Haliyle böyle olunca da ortaya bu tür haberler çıkıyor. Biz bunu hiç yapmadık yaptırmadık da. Bundan sonra da yapmayacağız. Kemer’de seçim öncesinde beni yerden yere vuran gazeteleri gördünüz. Bu gazeteler bana prim yaptırdı. Sağ olsunlar, sadece oylarımı arttırdılar.

Kemer’de herkes beni tanıyor sonuçta. Şimdi bu arkadaşlar da ısrarla maddi isteklerini söylediler bize. Bizim böyle bir zorunluluğumuz yok. Bu arkadaşlar bir dondurma firması kurmuşlar; Kemer’in her yerinden dondurma büfesi istiyorlar. Bir turizmciye olan 20 bin Euro borçlarını benim ödememi istiyorlar. Bir kitap basmışlar. 38 bin TL bu kitap için ayrıca bir para istiyorlar.

Bankalara borçları varmış, para istiyorlar. Herkesin borcu var. Devletin bile borcu var. Gece eşim bana mesaj yazıyor. Diyor ki; “Ödeme yapmazsan kötü şeyler yazacaklarmış” Böyle bir saygısızlık var mı ya. O yazı dizisini yazmadan son güne kadar tehdit ettiler. Ben bu paraları ödeseydim ağa olacaktım, paşa olacaktım. Vermeyince böyle oldu. İstediklerini yazsınlar.

Benim sıkıntım yok. İçim de bir dışım da bir. Artık yazdıkları hiçbir şeye itibar etmiyorum, inanmıyorum. Ben bu tür şeylere asla taviz vermeyeceğim. Ne yazarlarsa yazsınlar asla geri adım atmayacağım.

Biraz da turizmin kötü gidişatıyla birlikte esnafın içine düştüğü durumdan söz edelim. Neler yapılabilir bu anlamda?

Esnafımız ne yazık ki gerçekten çok zor durumda. Sezon başında bir şanssızlık oldu. 3 Alman genç Kemer’de vefat etti. Bu olay Avrupalı turist sayısını çok düşürdü, kötü bir imaj oldu Kemer için. Ama tüm bunlara rağmen doluluk oranları çok iyi.

Özellikle yerli turist sayısında önemli ölçüde artış oldu. Eğer bu heykel kaldırma ve festival olayını yapmasaydık, yerli müşterilerimiz de Kemer’de olmayacaklardı. Dolayısıyla bu kez tesisler acentelere mahkûm olacaklardı. Seneye yerli müşteriler ve Avrupalı turistlerde daha fazla bir artış olacağına inanıyorum ben. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız. Elimizden geldiği kadar esnafımıza da yardımcı olacağız.

Ekibinizle ilgili sıkıntılar ve eleştiriler yapılıyor. “Belediyeyi Başkan değil de yanındakiler yönetiyor” gibi söylemler var. Bunlara ne diyeceksiniz?

Ben hayatım boyunca babama bile kendimi yönettirmedim. Benim tavrımı herkes bilir. Ayrıca ben o insanlarla halkın karşısına çıktım. O insanlarla 2 bin 500 oy farkıyla kazandım. Benim lafımdan başka Belediyede hiçbir şey olmamıştır; olamaz da.

Bizim yanımızda elbette ki kendi menfaatlerini düşünen insanlar olabilir. Ama ben bu insanlara taviz vermem. Bu insanların halkın üzerinde bir dayatma yapmak istemesine sert bir şekilde tepki gösterir, ipini çekeriz. Bu bir Meclis Üyesi olabilir, Belediyede çalışan bir memur olabilir. Kim olursa olsun tepkimiz aynı olur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü biz insanların huzur içinde yaşamasını istiyoruz

 • Netinial Internet

Yorumlar

“Mustafa GÜL İLE RÖPORTAJ-Leyla YAĞMURLUGİL YÜKSEL” adlı makaleye 5 yorum yapilmis
 1. mutlu dedi ki:

  bu röportaj da Kemergözcü ye KAPAK OLSUN… :))

 2. H. Bilgin dedi ki:

  Leyla Hanım;
  Hem cesursun, hem bilgili, hem yürekli. Bunları bir arada bulundurduğuna göre sizi neden devamlılık arzeden bir sitede veya gazetede göremiyoruz. Yuvarlanan taş yosun tutmaz. Sayın Hüseyin bey neden yazılarınızı başka yerden alsın ki. Verin el ele, daha güzel kemere.

 3. Anonim dedi ki:

  Ben o heykeli Kemere,o kavşağa çok yakıştırıyordum.ONUN kaldırılmasına üzüldüm.Kadını yücelten bir heykeldi,heykel turistlerin ilgi odağıydı;hep o heykelle resim çekinirlerdi.Abartılacak bir durum değildi sanat MUSTAFA GÜLü seviyorum içten ve samimi ona inanıyorum sevgisine ve vereceği hizmete; ama belediyenin içi gerçekten çok karışık…yanındaki kişiler ondan daha çok söz sahibi,çünkü kendimden biliyorum başkanın onayladığı bir şeyi bile bozabiliyolar…imzasını bile

 4. leyla yağmur dedi ki:

  neden bu düşüncede bulundunuz eyla ismini kim size kim koydu.çünkü benim adimda leyla

 5. Akdenizli dedi ki:

  Bu Leyla Yağmurlugil, bir de Kemer’e nasıl geldiğini ve bu ilçede önce kimlerin onun elinden tuttuğunu, kimlerin ekmeğini yediğini de anlatsın ya be kardeşim. Leyla, Kemer Gözcü gazetesinden bahsediyorum. ben de çalıştım seninle orada. ama bu yaptıklarını sindiremiyorum. ayıp! kardeşim ayıp. o insanlar hep senin iyiliğini istediler. Neden ve nasıl karşılarına geçtiğinide yazsana bir ara bi taraflara. okusun millet. ama mustafa gülün seninle birlikte uydurduğu para yalanlarını değil, hakikati anlatta okuyalım Leyla Yağmurlugil. karşılığı ne olursa olsun insan ekmek yediği yere, bu kadar tükürmez. seni o ailede, bizde Allah’a havale ettik. sen yalnızca bunu bil ve devam et. Hak doğrunun yanındadır bunu unutma!!

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari