ŞİLT VE ÖDÜL CUMHURİYETİ

Aralık 29, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - Hüseyin SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

akaydın yılın başkanıYILIN BAŞKANI KARAOSMANOĞLUAtandıkları veya seçildikleri yerlerin onlara verdiği yetkiyi yerinde kullanamayan kişi ve kurumlar bunun ezikliği içerisinde, hem kendilerini tatmin hem de bulundukları yörenin kamuoyunu etkilemek için çeşitli girişimlerde bulunurlar.

Kurumlarının bütçeleri ile yaptıkları harcamalarla çeşitli reklam kaynakları üreterek bilboardlarda kendilerini anlatırlar, yollara koydukları, yaptıkları işten görkemli tabelalarla “Çevremize verdiğimiz rahatsızlık için özür dileriz” gibi  mesajlarla kendi resmini ve ismini hafızalara kazımaya çabalarlar, şehirlerinin duvarlarını resim ve isimleriyle donatırlar.

Kısacası iş yaptık gibi görünürler. Böyle şu anda aklıma gelmeyen, ama hepimizi hem görsellik, hem de vicdan yönünden rahatsız eden bir çok şeyi etrafımızda görmek mümkündür.

Kendi reklamları söz konusu ve bu harcamanın kaynağı kurumları olduğunda, dillerinden düşürmediği “yetimin hakkı, fakir fukaranın kör kuruşu” sözlerini unutarak hoyratça davranır ve olmayanı var gibi gösterebilmek için her şeyi yaparlar.

Bu kaynakların heba ediliş biçimlerini, bazen Başbakanımızın yaptığı icraatları anlattığı bir bilboardlarda, bazen belediye başkanlarımızın şehri için çaba harcadığı çabanın reklamında, bazen bir kurumun yıl sonu hediye paketlerinde, bazen evlerimize kadar gelen ama hiçte okunmayan broşürlerde bazen yapılan seminer ve toplantıların sonunda herkesin bir birine verdiği çini tabak ve vazolarda, hatta ‘okulumuza perde, kâğıt hatta tebeşir alamıyoruz’ diye sızlanan ilköğretim müdürünün yıl sonunda yaptığı mezuniyet töreni sırasında dağıttığı şiltlerde görebiliriz.

Bu istismar öylesine boyutlara ulaşmıştır ki bir sektöre dönüşmüştür. Artık reklam ve promosyon tüccarları bu kurumların içlerine sızmış, olmayan hizmetleri var olarak göstermek adına tüm kurumları avuçlarının içine almışlardır. Eskiden bu kurumların bütçelerinde oluşan “temsil ve ağırlama giderleri” kalemi, şimdilerde tanıtım giderleri olarak belki de yapılan işin rakamlarının önüne geçmiştir.

Yazı ve haberlerime kaynak olması için her gün internet yolu ile bir çok gazeteyi okumakta, blogları taramakta ve sizin için en doğrusunu, en ulaşılmayanını aramaktayım.

Geçtiğimiz günlerde www.bizimkocaeli.com.tr sitesinde bir haber gördüm. Bu habere göre Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı “En başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı” seçilmişti. Onu bu ödüle layık gören Merkezi Ankara’da Bulunan Tüm Anadolu Çalışan ve Emekliler Birliği (TAÇED) isimli bir kuruluştu ve Sayın Başkan ödülünü almak için gidecekti.

Başarı göreceli bir kavramdır, sizin başarı dediğiniz şey bazıları için başarısızlık hatta hezimet bile sayılabilir. Ama mademki o kurum başkanı böyle bir ödüle layık görmüş ve başkanda o kurumun verdiği ödüle evet demiştir, yapılacak bir şey yok. Benim konum işin farklı bir boyutu.

Yine bu sabah internette her sabah yaptığımı yaptım. Her sabah birinci veya ikinci ziyaretimi www.kemergozcu.com veya www.bizimkocaeli.com.tr yaparım.

Aklım Akdeniz’de ise Kemer Gözcü Gazetesini, Marmara’da ise Bizim Kocaeli Gazetesini okurum internetten. Sonra bir diğerini.
Bugün aklım Akdeniz’deydi ve Kemer Gözcü’yü tıkladım. O da ne…Şaşırdım, irkildim haberi okuduğumda. “Akaydın’a yılın başkanı ödülü” Ve haber şöyle devam ediyordu.
“Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, merkezi Ankara’da bulunan Tüm Anadolu Çalışan ve Emekçiler Birliği Derneği (TAÇED) tarafından ‘Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı’ seçildi”
Aklım karıştı, hatta durdu. Önce Bizim Kocaeli Gazetesini yine internetten okudum ve gördüklerimden emin oldum. Sonra ver elini Google. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi sitesine girdim.
“Başkan Karaosmanoğlu’na “Yılın Belediye Başkanı” ödülü”
Daha sonra kopyaladığım TAÇED kelimesini tıkladım arama motoruna. O an gördüm ki bu işin boyutu çok değişik. Lütfen girin Google a ve tıklayın TAÇED i, görün felaketi.

Merkezi Ankara’da bulunan Tüm Anadolu Çalışan ve Emekliler Birliği Derneği (TAÇED) bakan, sanatçı ve gazetecilerle kurduğu büyük bir organizasyonla içimizde bulunan reklam ve olmayanı var gibi göstermek dürtüsünden faydalanarak tüm kamuoyunu bilgi anlamında kandırıyordu. Hem de uzun yıllardır.

Bu ödül törenleri dev isimli otellerde yapılıyor. Bakanlar katılıyor, sanatçılar katılıyor, ödüle layık (!) görülenler ödülünü alıyor, gazetelere bilhassa ödülü alan ilin gazetelerine bu haber servis yapılıyor, belediyelerin resmi sitelerinde yer buluyor ve hepimiz öğünüyoruz.

“Başkanımız yöremize yaptığı hizmetlerden ötürü ‘EN BÜYÜK BAŞKAN’ seçildi ve ödül aldı”
“Yaşasın ‘EN BÜYÜK BAŞKAN; BİZİM BAŞKAN’ Analar ne yiğitler doğuruyor”

Öylesine bir organizasyon ki, herkese her türlü ödül var. Kriter bol, hiçbir özelliğiniz yoksa “Lacivert takım elbiseyi en iyi giyen başkan” ödülü bile yaratabilirler.

Çalışanların ve emeklilerin haklarını savunduklarını belirterek sosyal çalışmalar yaptıklarını söylüyorlar. Aynı anda birkaç kişi “yılın eni” seçilebiliyor. Ve bu arada çeşitli yardım kuruluşlarına iletileceği açıklaması ile, çeşitli futbolcuların, çeşitli takımlarda giydiği formalar açık artırma ile satılıyor. Bunların birinde Sergen Yalçın’ın Şekerspor’da top koşturduğu yıllarda giydiği forma bile açık artırmaya çıkmış.

İşte geçtiğimiz yılın ve onun öncesi yılların panoraması. Körlerle sağırlar bir birini ağırlıyor, daha kör olan Yurdum İnsanı’da bunlarla avunuyor. Ama yapacak bir şey yok, önümüzdeki maçlara bakalım.

Yeni yıl; geldiğimiz makamlarda bize verilen yetkilerin yerinde kullanıldığı, bize emanet edilen kıymetlerin yerinde harcandığı bir yıl olsun. Olsun ki; içinde bulunduğumuz coğrafyanın değerini bilip, bu genç ve asil nüfusun taleplerini görüp, bulunduğumuz yerden, layık olduğumuz yere gelelim.

Gelemeyeceksek  eğer size klasik yeni yıl mesajımı tekrarlayacağım. 2006 yılında bana gelen ve benimde her yıl sizlere yılını değiştirerek verdiği mesajı.

“2010 sağlık, mutluluk, huzur ve para getirsin size.  Getirmezse onun sorunu, koy verin gitsin, daha 2011 var, 2012 var, 2013 var….”

VAKTİ OLAN VE MERAK EDENLER İÇİN KOCAELİ VE ANTALYA BÜYÜKŞEHİR
BELEDİYE BAŞKANLARINA VERİLEN ÖDÜLLERLE İLGİLİ GAZETE HABERLERİ AŞAĞIDADIR.
BUNA BAŞKANLARIN ALDIKLARI ÖDÜLLERİN KATEGORİLERİ DEĞİŞİK DİYE BAHANELER YARATILMASIN. BU HABERLERİN  BÖLGE HALKININ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ AÇISINDAN BAKILSIN.

Sevgi ve saygılarımla…
Hüseyin SOYDABAŞ

Akaydın’a yılın başkanı ödülü
(KEMER GÖZCÜ GAZETESİ’NİN HABERİ)
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, merkezi Ankara’da bulunan Tüm Anadolu Çalışan ve Emekçiler Birliği Derneği (TAÇED) tarafından ”Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı” seçildi.
TAÇED tarafından Ankara’da düzenlenen törende yılın bakanları, milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratları, sivil toplum örgütleri, iş, basın ve sanat dünyasının başarılı isimlerine ödül verildi. Törene Levent Kırca, Oktay Kaynarca, Latif Doğan, Hüsnü Özyeğin, Ahmet Nazif Zorlu gibi iş ve sanat dünyasının ünlü isimlerinin yanı sıra MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Ackart Cuntz da katıldı.
Başkan Akaydın adına ödülü Genel Sekreter Yardımcısı Ufuk Okan aldı.
Çalışan ve emekçinin haklarını savunan bir dernek olduklarını belirten TAÇED Başkanı Hacı Kayaer, 2009 yılında üstlendiği önemli görevler, projeleri ile kentin gelişip kalkınmasına öncülük etmesi ve sosyal belediyecilikteki başarılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanları arasında ödüle Mustafa Akaydın’ı layık gördüklerini söyledi.
Başkan Akaydın, emekçilerin haklarını savunan bir derneğin kendisini böyle bir ödüle layık görmesinin kendini çok mutlu ettiğini söyledi.

YILIN BAŞKANI KARAOSMANOĞLU (BİZİM KOCAELİ GAZETESİ’NİN HABERİ)

17 Aralık 2009, Perşembe – 14:19
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TAÇED tarafından yılın belediye başkanı seçildi.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`na bir ödül de Tüm Anadolu Çalışanları ve Emekliler Birliği (TAÇED)`den geldi. Başkan Karaosmanoğlu, özverili çalışmaları ve projeleri dolayısıyla yılın belediye başkanı seçildi. Başkan Karaosmanoğlu ödülünü, Ankara`da bugün Ankara Rıxos Grand Otel`de saat 18.00`de gerçekleştirilecek törenle alacak. 4.`sü gerçekleştirilecek ödül törenine, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, bürokratlar, sivil toplum kuruluşları katılacak

  • Netinial Internet

Yorumlar

“ŞİLT VE ÖDÜL CUMHURİYETİ” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Kemalettin Gök dedi ki:

    demekki akp veya chp önemli değil, insan olmak önemli. bakın akp li ve chp li iki başkanda aynı yöntem ile bu ödülü almışlar.
    bunu bir mhp li başkan yapsaydı, devlet başkan o ödülü o başkana yedirirdi diye düşünüyorum.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari