Suçlu ayağa kalk!..-Simru SİLAHTAROĞLU-ANTALYA EKSPRES

Ekim 30, 2017 tarihinde tarafından  
Simru SİLAHTAROĞLU-ANTALYA EKSPRES kategorisinde yayımlanmıştır.

Tarihimize, Kültür Varlıklarımıza sahip çıkamıyoruz vesselam! Daha yenice yaban ellerden  memlekete getirilebildi 57 yıl önce bölgeden çalınan Herakles Lahdi. Anıyla şanıyla Antalya Müzesi’nde itinayla hazırlanan yerine konuldu da mutlu olduk, ziyaretine gittik. Şimdi ne yapıldı, 7 bin yıllık tarihe kepçeyle ihanet edildi.

*******

Hürriyet Akdeniz’den Salim Uzun haberi duyurdu bravo Salim. Salim’e bravo da tarihi faciaya neden olan ve ‘İhmalimiz yok diyen’ Antalya Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü’nün yetkililerine ne demeli? Tam tamına 7 bin yıllık höyüğü, yol uğruna yok edenlere ne demeli, bileniniz var mı?

*******

Isparta Şarkikaraağaç Beyşehir karayolu üzerinde 7 bin yıllık Araklı Höyüğü. Ama artık yok. Niye yok, Karayolları, yolu duble yol yapacaktı ya ondan . Vurdu dozeri höyüğün bağrına, tozu dumana kattı. Ardında ne bıraktığını bilmeden bilemeden yürüdü tarihin üzerine. Ve de 7 bin yıllık geçmişi olan Araklı Höyüğü’nü bi çırpıda yok etti sildi gitti. Höyükte dozerlerin açtığı devasa çukurlardan çıkarılan içinde insan kemikleri, mezarlar, yazılı taşlar ve çiniler olan topraklar da kepçelerle kamyonlara yüklenerek çevredeki boş arazilere döküldü. Elin adamı tarihinin bir taşına bile gözü gibi bakarken, biz de ellerimizle yıkıp yok ediyoruz. Yazık çok yazık.

*******

 

Bölgeye gelen Isparta Yalvaç Müze Müdürü kazı çalışmalarını hemen durdurup, kazı ile ilgili resmi rapor hazırlıyor ve yok edilen tarihin boyutlarını Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderiyor ama tabii ki geçmiş olsun. Zira, yapılan incelemede toprak altından çıkan tüm eserlerin paramparça olduğu tespit ediliyor. Ve de aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 19 kişi hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor. Nolcaksa?

*******

Şimdi 7 bin yıllık tarihe ihanet edenler bunun hesabını mahkemelerde elbette verecek de bilgisizce, bilinçsizce yok edilen ve hiçbir tarihi eserin  dahi kurtarılamadığı bu çok önemli Araklı Höyüğü ne olacak? Bu skandalın suçlusu kim?

antalyaekspres.com.tr

 

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari