SWOT ANALİZİ NEDİR

Mayıs 14, 2009 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - Hüseyin SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

Antalya siyasi tarihinin en önemli ve görevini yerine getiren materyali, geçtiğimiz yerel seçimlerde CHP adayı Sn. Mustafa Akaydın Bey’in dost veya talebelerinin bularak seçmenin kulağına hükmetmesi ve onların duygularına hitap ederek oylarını vermesi için hazırlanan slogandır.

“YAPARSA HOCA YAPAR”

Kepez bölgesinde oturan ve oyunu burada kullanan bir yeni tanıştığım kişinin, geçtiğimiz günlerde kalabalık bir sohbette söylediği şu cümle, bu sloganın ne büyük iş başardığının göstergesidir.

“Ya! Sahi, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kim kazandı, hangi partidendi, ben hocaya oy vermiştim. Yaparsa Hoca yapar, diye”

Adam, pardon madam kime, ne için oy verdiğinin bilincinde bile değil. Sadece “Hoca’ya” veriyor. Yaparsa o yapar diye.

Hacı Bey, Hoca Efendi gibi sıfatlardan her zaman etkilenen toplumumuzun bireylerinin bir kısmı, çok profesyonel bir taktik ile hazırlanan bu slogan ile tanımadıkları bir kişiye, sadece bu sıfatından ötürü duydukları saygı ve güven neticesinde oy vermişlerdir. Hatta onu sevmişlerdir. Kendilerinden farz etmişlerdir.

Ama her şey sloganla bitmiyor. Öyle olsa, her sene “rerere, rarara, gassay, gassay Şampiyon” Bir de bunun sahaya yansıması gereken tarafı var. Şimdi maç zamanı, icraat zamanıdır. Sn. Türel’den sıkılan, Akparti’yi sevmeyen, değişiklik isteyen kişi, dernek, parti ve kuruluşlar öylesine bir seçim takvimi çıkarıp ve ucu açık sözler verip seçimi kazandılar ki akıllara zarar. İnsanlar bedava elektrik bekliyorlar. Hatta bir arkadaşım; vaatlerden dolayı ve yerine getirilmediği gerekçesiyle dava açılabilir mi? Diye avukatlara danışmayı düşünüyor.

Kepez tarafından Antalya’ya girin ve beş senede yapılan hizmetleri görün, yolları alt geçitleri, kavşakları görün. Sadece raylı sisteme, Ant Karta kızıp bunları yok sayan seçmen en büyük kabahatlidir bu seçimlerde.

Belediye Başkanımızın elinde bir sihirli değnek yok ve kimsenin bir günde hizmet beklemeye hakkı yok diyenler,  Sn. Türel’in elindeki sihirli değneğin şimdi farkına varıyorlar. Evet, o sihirli değneği yani iktidarın gücünü el birliğinle kaçırdık. Şimdi dövünme değil çözüm bulma zamanı.

Ziyaretlerin arkası kesilmedi bir türlü. Tebrikler, istekler, ben şu kadar oy kazandırdım, hiç olmazsa çevremden beş kişiye iş diyenler, ben yanınızdaydım bana koltuk diyenler, ben gençlik kolu, ben kadınlar kolu, ben ilçe başkanıydım, bölgemden nasıl oy aldık ama benim de şu maruzatım var, listeyi size bırakıyorum diyenler. Allah Hoca’mıza sabırlar versin.

İnanın ne giden ne de gelen başkanla tanışıklığım var. Ama iki gözüm ve iki kulağım var. Görüyorum ve duyuyorum. Buradan, bitmek tükenmek bilmeyen istekleri dolayısı ile seçmeninin gözünde Sn. Başkanı küçük düşüren partisine de sitem etmek istiyorum. Bırakın hiç olmazsa kolay yapılabilecek, Ankara’nın desteğine ihtiyaç duyulmayan bazı işler yapılsın da ondan sonra sıralayın istek ve kadrolarınızı.

Sevgili Başkanımıza oy vermedim. Ama bütün samimiyetimle ve benim gibi sadece “Daha güzel ve yaşanabilir bir Antalya” özlemi duyan, onun dışında belediyeden bir isteği olmayan tüm samimi kişiler adına isteğim şu. Artık siz hepimizin başkanısınız. Biraz kenara çekin parti, yandaş, eş dost isteklerini. Sunduğunuz ve oy vereyim veya vermeyeyim hepimizle akdettiğiniz seçim beyannamenizde bulunan vaatlerinizden, uygulanabilirlerden başlayarak yukarıya doğru hep beraber yürümeye bakalım.

Size akıl vermek haddim olamaz. Ama size yine sizler gibi değerli bir hocamdan öğrendiğim SWOT analizini işlerinizde uygulamanızı tavsiye edeceğim. Bunu uzman ve danışmanlarınızla tartışınız. Şahsınız ve belediyeniz için kullanınız. Hatta talimatla tüm personelinizden şahısları ve belediye için yazılı olarak isteyiniz. Bu analizlerin değerlerini bir akademisyen, bir hoca olarak sizler bizden daha çok bilirsiniz. Bunlar tüm ülkelerde elemanını işe alan veya daha çok verim bekleyen tüm firmaların isteklerindendir. Benim ki sadece yoğunluğunuz dolayısı ile gözünüzden kaçtığını düşündüğüm bir hatırlatmadır.

Meraklısı için SWOT analizi açılımı:

S- Strength (Kurumun olumlu ve güçlü olan özelliklerinin belirlenmesi)

W- Weakness (Kurumun olumsuz veya zayıf olan özelliklerinin belirlenmesi)

O- Opportunity (Kurumun içte ve dışta sahip olduğu fırsatları belirtmektedir)

T- Threat (Kurumun etrafındaki olası tehlike, risk ve piyasa tehditlerini belirtmektedir)

SWOT analizi 4 kapsamlı bir analiz alanını ifade etmektedir. Kısaca SWOT analizi, iç ve dış durum değerlendirmesini içeren ve yönetim açısından şu an ki konumu ve önünü görebilme açılarından büyük kolaylık sağlayan stratejik bir yönetim uygulamasıdır.

Sevgi ve saygılarımla…

Hüseyin SOYDABAŞ

  • Netinial Internet

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari