UZUN SOLUKLU SİYASETTEN KISA KESİTLER (DENİZ BAYKAL)

Mayıs 10, 2010 tarihinde tarafından  
SOYDA_BAŞYAZI - Hüseyin SOYDABAŞ kategorisinde yayımlanmıştır.

Kafkasya göçmeni Hüseyin Hilmi Bey ile Mısır göçmeni Feride Hanım’ın oğlu olan Deniz Baykal, 20 Temmuz 1938 tarihinde Antalya’da doğdu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Siyasetle 1960’lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal 1973 Ekim’inde yapılan Genel Seçimlerde CHP’den Antalya Milletvekili seçildi. Türk, avukat ve siyasetçi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ikinci kurucusu ve başkanıdır.

CHP başkanı olarak 5 kez seçimlerde başbakan adayı olmuş ancak başbakanlık koltuğuna oturamamıştır.

37., 42. ve 52. hükümetlerde yer aldı.

Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

Bir çok kez hakkında çıkan “CHP’lilerin kendisinin istifasını istediği” yönündeki haberleri yalanlamış ve partinin başında kalmıştır.

********

1974 yılında kurulan I. Ecevit hükümeti’nde Maliye Bakanlığı yaptı.

1978’de III. Ecevit hükümeti’nde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu.

12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözetim altında tutuldu. 1982 Anayasa’sının 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra “yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü ” gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP’li ve AP’li politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde 2. kez gözetim altına alındı.

1987 Eylül’deki genel seçimlerde SHP’ den Antalya Milletvekili seçildi. SHP’ de önce grup başkan vekilliği ardında da genel sekreterlik görevlerinde bulunan Baykal, Haziran 1988 de göreve başladığı genel sekreterlikten 10 Eylül 1990′ da istifa etti.

Deniz Baykal Antalya Milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlamentolar arası Komitesi eş başkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğine seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulundu.

Temmuz 1992’de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkanla 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi. Atatürk ve İnönü’nden sonra Baykal da tıpkı onlar gibi 54 yaşında genel başkan oldu.

18 Şubat 1995 günü SHP ve CHP’nin “Bütünleşme Kurultayı'”nda aday olmayarak genel başkanlıktan ayrıldı. 9 Eylül 1995 tarihinde birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçildi.

30 Ekim 1995 Tarihinde kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üslendi. Deniz Baykal, bir tek şartla kerhen bu koalisyonu kurdu, o da hemen erken seçim olması idi. 24 Aralık 1995’te yapılan erken seçimle 19. Dönem Meclisi seçime götürüldü, bu CHP’nin ilk kurultayı olan Sivas Kongresi’nin 76. Yılında, Deniz Baykal 57 yaşında iken oldu.

24 Aralık 1995 milletvekili genel seçimlerinde yeniden Antalya Milletvekili oldu. Seçimleri takiben 53.Hükümetin kurulmasıyla Dışişleri Bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinden ayrıldı.

23 Mayıs 1998 Tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3. kez seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Deniz Baykal ilk kez seçim sonuçlarıyla parlamento dışında kaldılar.

22 Nisan 1999 Tarihinde alınan seçim sonuçları nedeniyle istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000 Tarihinde Ankara’da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultayında yeniden seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu.

Kaset skandalının ardından 10 Mayıs 2010 günü CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa etti.

 • Netinial Internet

Yorumlar

“UZUN SOLUKLU SİYASETTEN KISA KESİTLER (DENİZ BAYKAL)” adlı makaleye 7 yorum yapilmis
 1. Zeki Tüfekçioğlu dedi ki:

  Türk Solu için heba edilen yılların sebebi olsa da, böyle gitmesini istemezdim. Ama gidişi Türk Solunun şahlanışına vesile olacaktır.

 2. Kemalettin Gök dedi ki:

  Gelmesi ile ilgili senaryolar hazırlanıyor. daha önce yaptığını yapacak. dış güçlerin yeni senaryoları. pensilvanya görevde

 3. Seval Gül dedi ki:

  Akp tezgahı bu. Özel hayatımız bu iktiar zamanında ayaklar altına alındı.

 4. MHPli dedi ki:

  CHP bir vesileyle kurtuldu. Bizim böyle bir şansımızda yok.

 5. EMEK dedi ki:

  BOB’UN ENGELLERİ TEK TEK DİSKALİFİYE…

 6. DADALOGLU dedi ki:

  ben bu adamin gidis sekline cok uzuluyorum,,,bu gidisin sebebi ahlaksiz bir kaset degil,,bu adamin yillar boyu yaptigi ahlaksizliklarin meydana cikisi olmaliydi…istisnalari haric sagci ve solcu tum siyaset adamlari icin ayni seyi soyluyorum,,kirdiginiz findiklarla degil bu findiklara odediginiz paralarin kaynagiyla ilgileniyorum,,,,

 7. Sn.Baykal hemen her yönüyle beğeniliyor ve seviliyor. Ancak Ankara’daki Antalyalılar Derneğine karşı olan ilgisizliği ve hakkını vermemesi hususu dikkatlerden kaçmıyor.Sabırla,umutla ve saygıyla bekliyoruz. Hayırlısı, bakalım ne olur?

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari