Kemal YÜKSEL İLE GATAB’I KONUŞTUK-Tosun ÜLGE-KEMER HAKİMİYET

Ekim 13, 2009 tarihinde tarafından  
RÖPORTAJHABER kategorisinde yayımlanmıştır.

CHP Kemer İlçe Başkanı Kemal Yüksel ile GATAB’ı konuştuk.

Geçtiğimiz ay yapılan GATAB Meclis toplantısında yaşananlardan GATAB’ın yönetim şekline kadar birçok sorumuzu samimiyetle cevaplayan Yüksel, gündem yaratacak açıklamalar yaptı.

İşte Hakimiyet Gazetesinin soruları ve Kemal Hoca’nın bu sorulara yanıtları:

HAKİMİYET– 11 Eylül’de bildiğiniz gibi GATAB’ın 1. Olağan Meclis Toplantısına katıldınız. Bu toplantıda, meclis üyelerinin tartışması gerekçe gösterilerek Yusuf Üras’ın meclisi izleyicilere ve basın mensuplarına kapatılması önerisi kabul edilerek dışarıya çıkarıldınız. GATAB’da bu ve diğer konulardaki uygulamalar hakkında görüşlerinizi almaya geldik. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Evet, meclisten niçin çıkarıldınız?

KEMAL YÜKSEL: Bu konuda bir hayli geç kaldınız. Ancak yine de birkaç söz söyleyeceğim. GATAB bildiğiniz gibi üye mahalli idarelerin birliğe devrettiği görevleri üslenen ve gelirlerini yine üye mahalli idarelerine devrettiği gelirlerle sağlayan Turizm ve Altyapı Birliğidir.
GATAB bu yapısıyla bölgenin milyarlarca tutan su gelirini toplamaktadır. Ve tüm üye mahalli idarelerin gelirlerinden fazla bir bütçeye sahiptir. Ancak bu para GATAB tarafından  gerçekten üye mahalli idarelerin birliğe devrettiği görev ve hizmet sınırları içinde mi harcamaktadır?

Bu bize göre tartışmalı bir durumdur. Bu nedenle gerek 2008 faaliyet raporunu incelemek gerekse meclisin kararlarının 5355 sayılı birlik kanununa ve GATAB tüzüğüne uygunluğunu görmek istediğimiz için oradaydım.
Söylediğiniz gibi meclis üyelerinin tartışmaları bahane edilerek meclis kararıyla dışarı çıktım. Bu konuda gereken açıklamayı yaptığım için üstünde fazla durmak istemiyorum.

Ancak MHP İlçe Başkanı Sayın Kadir Batu’nun Tekirova Belediye Meclisine izleyici olarak katılması Yusuf Uras tarafından engellenmesi düşünüldüğünde Yusuf Uras’ın tıpkı AKP iktidarı gibi dikkatli gözlerden rahatsız olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

Bu vesile ile gerek şahsıma gerek Sn. Batu’ya yapılan bu nezaketsizliğin takdirini kamuoyuna bırakıyorum.

HAKİMİYET– GATAB’la ilgilendiğinizi biliyoruz. Sizce GATAB nasıl yönetiliyor?

KEMAL YÜKSEL: (gülerek) Tabiki iyi yönetiliyor.  Ancak kamu yararına değil, üye mahalli idarelerin yararına değil, Milyarlarca lira su parası ödeyen esnafın ve halkın yararına değil.

HAKİMİYET– Somut birkaç örnek verir misiniz?

KEMAL YÜKSEL: Tabi bakın size 2008 faaliyetinden birkaç örnek vereyim.
2008 faaliyet raporunun10. sayfasında çevre düzenleme ve ek hizmetler başlığı var.
Kemer Hastanesi bahçe duvarı muhtelif yerlerde çevre düzenlemesi yapı miktarı 96.463.33 TL
GATAB sınırlarında, imar planına uygun veya uygulanması bitmiş ve bitmemiş yolların altyapısının ölçülmesi, hali hazır harita yapımı (dijital ortamda) 775.000.00 TL,
Kaymakamlık Binası dış cephe taş kaplaması, boyanması ve dekorasyon işi miktarı 74.634.00 TL
Şimdi adama sormazlar mı? Sağlık Bakanlığı ne iş yapıyor? İçişleri Bakanlığı ne iş yapıyor? Bu kadar yüksek parayla gerçekten yolu mu ölçtünüz, yoksa bir kentin imar uygulama planını mı yaptınız?
Görüyorsunuz ki ve kamuoyunun da görmesini isterim ki GATAB gelirlerini görev alanları dışında istediği gibi harcıyor. Ve bu harcamaları meclis üyeleri özellikle otelciler dikkatlice incelemiyor. Faaliyet raporu meclise geliyor ve aynı gün incelenmeden onaylanıyor. Kısacası eller havaya, eller aşağıya.
İkinci bir durum 11. sayfada yer alan Halkla İlişkiler ve Basın faaliyetleri başlıklı konu.
Raporda bir yığın faaliyet sayılmış, ancak bu faaliyetlere kaç para harcandığı ile ilgili tek rakam yok.
Diğer bir konu raporun mizan dökümüne baktığımızda temsil ve tanıtma giderlerinin neredeyse 1.900.00 TL’yi aştığını görüyorsunuz.
Şimdi soruyorum GATAB bu parayla kimleri ağırlıyor veya hangi tanıtımda bu parayı harcıyor? GATAB’ın tanıtıma gereksinim duyması nedendir? Çöp Fabrikasının kokusuna engel olmak için para harcamayacaksın, kendini tanıtmak için adeta parayı sağa sola dökeceksin. Böyle bir yönetime kim iyi diyebilir.

HAKİMİYET– Meclis toplantılarının dikkatli gözlerden kaçırıldığını söylediniz bunu biraz açar mısınız?

KEMAL YÜKSEL: Tabi, örneğin Birlik Meclisinin aldığı bir karar var. Çöp Fabrikası özelleştirilmesi.  Ne Birlik Yönetimi böyle bir gündemi Birlik Meclisine getirebilir nede Meclis bu konuda Birlik Yönetimine yetki verebilir.

Bize göre bu yasaya aykırıdır. Yazır Köyünün Birliğe alınması da öyle. Yazır Köyünün Birliğe alınması kararı tamamen ikinci yılda yapılacak olan Birlik Başkanlık seçiminin hesabıdır. Bu iki konuda da hukuki çalışmalarımız devam etmektedir. Süresi içerisinde mutlaka yargıya gideceğiz. Onlarca emekçiyi ilgilendiren bu konuda duyarsız kalmayacağız.

HAKİMİYET– Bu konuda söyleyecek son bir sözünüz var mı?

KEMAL YÜKSEL: GATAB’ı dikkatle takip ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Gerek halkın gerekse otel yatırımcılarının ciddi ödentilerle oluşturdukları bütçenin kamu yararına harcanması için muhalefet görevimizi her fırsatta yapacağız.
KEMER HAKİMİYET

  • Netinial Internet

Yorumlar

“Kemal YÜKSEL İLE GATAB’I KONUŞTUK-Tosun ÜLGE-KEMER HAKİMİYET” adlı makaleye bir yorum yapilmis
  1. Cevdet Canlı dedi ki:

    gatabta kıyım yapılıyor, tekirovada ülkeler arası haksızlıklar rekorları kırılıyor. siteniz hiç hsaber bile yapmıyor. besleniyorsunuz galiba.

Farklı mı düşünüyorsunuz?

Ekleyecek birşeyiniz mi var? Fikrinizi hemen belirtin. Burası fikrini özgürce yazanların sitesi.

Burası özgür bir platform. Yukarıdaki bilgilerin hiçbirisini doldurmak zorunda değilsiniz.
Elbette bu yorumu yapanı bilmeyi çok ister, düşündüklerini korkmadan dile getirenleri bilmeyi isteriz.

Copyright © 2009 · Bütün hakları saklıdır · eKemer.com · Giriş
Makalelerin sorumluluğu yazarına aittir.

Subscribe to eKemer - Antalya Kemer'in Yorum PortalıHaberler Rss Subscribe to eKemer – Antalya Kemer'in Yorum PortalıYorumlar Rss netinial nl

antalya web tasarim firmalari, antalya web dizayn firmalari, antalya web site tasarim firmalari